Část krajů už má od státu peníze na sociální služby. Desítky milionů jim ale stále chybí

  • Některé kraje už v posledních dnech dostaly svůj podíl ze slíbené miliardy korun od státu na sociální služby. Podle části poskytovatelů služeb a krajů ale chybí ještě nejméně jedna miliarda, uvedli zástupci krajů.
  • Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí médiím řekla, že miliarda na dofinancování platů v sociálních službách a možnost čerpat dotace Evropské unie až do 1,5 miliardy je dostatečnou odpovědí na problémy regionů.
  • Kraje si od jara stěžovaly na nedostatečné zajištění státem navýšených platů a investic spojených s čerpáním evropských fondů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ošetřovatelka upravuje postel (ilustrační foto)

Ošetřovatelka upravuje postel (ilustrační foto) | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Na účet Zlínského kraje dorazily peníze od státu v pondělí, a to 71 milionů. Kraji však stále chybí 87 milionů, řekla krajská radní Michaela Blahová (KDU-ČSL). „Pořád jednáme o druhé miliardě,“ připomněla částku, která podle krajů ještě celkem sociálním službám v Česku chybí.

Moravskoslezský kraj dostal 120 milionů. Nezbytně by potřeboval nejméně dalších 120 milionů, ideálně až 298 milionů. Náměstek hejtmana Jiří Navrátil (KDU-ČSL) nepředpokládá, že by se takové navýšení podařilo dojednat.

Liberecký kraj dostal v pondělí 41,4 milionu, řekl mluvčí kraje Jan Mikulička. Žádal ale 55 milionů. Důvodem je kromě růstu mezd i zvýšení cen energií.

Kraje dostanou chybějící miliardu na sociální služby, peníze půjdou z resortů financí a práce

Číst článek

Karlovarský kraj měl 34 milionů na účtu 26. července. „O jejich rozdělení mezi poskytovatele sociálních služeb rozhodnou krajští zastupitelé na svém jednání 23. září,“ uvedl hejtmančin náměstek Petr Kubis (ANO).

Kraj usiluje i o evropské peníze. Poskytovatelé služeb v kraji původně vyčíslili chybějící finance na 110 milionů a krajské organizace na 74 milionů.

Jihočeskému kraji v pondělí dorazilo na účet 66,7 milionu, asi polovina toho, co žádal. Hana Brožková z kanceláře hejtmanky Ivany Stráské (ČSSD) už dřív řekla, že kraji schází na sociální služby 160 milionů, a z toho je nezbytně potřeba na platy 120 milionů korun.

Na slíbenou část stále čekají

Několik krajů na slíbenou část z miliardy od státu stále čeká, třeba Královéhradecký kraj, který má dostat 54,6 milionu. „Máme oficiální informaci o tom, že první miliarda z těch dvou, které chybějí, je k dispozici, můžeme s ní počítat,“ řekl náměstek hejtmana Vladimír Derner (KDU-ČSL). Kraji ale podle něj chybí dalších asi 50 milionů.

Ani Olomoucký kraj ještě peníze nedostal, uvedla mluvčí kraje Eva Knajblová. Lze podle ní očekávat, že peníze obdrží tak, aby o rozdělení poskytovatelům služeb mohlo rozhodnout krajské zastupitelstvo v září. Kraj má dostat asi 78 milionů.

Na sociální služby v Pardubickém kraji letos chybí 110 milionů. Po posledním rozhodnutí kraj dostane od ministerstva 53,7 milionů korun. I když se hejtmanství podaří získat peníze z dotací, je schopný získat maximálně 15 milionů. „Stále bude chybět více než 40 milionů korun. Je to opravdu kritická situace,“ řekl krajský radní Pavel Šotola (KDU-ČSL).

Problémy mohou mít charity

Kraje či města jsou podle náměstka moravskoslezského hejtmana schopny případně své příspěvkové organizace dofinancovat, problémy ale mohou mít organizace jako charity či diakonie. Těm budou chybět peníze třeba na odměny zaměstnancům a hrozí, že jim lidé odejdou na výhodnější místa, či do organizací kraje a měst, kde mají výši platu zajištěnou zákonem.

Po roce 2020 Česku z evropských fondů připadne o pětinu méně na sociální projekty

Číst článek

To by podle náměstka mohlo ohrozit některé sociální služby v regionu. Nedoplatí-li stát zbylé peníze, budou omezeny investice, řekl už dřív náměstek libereckého hejtmana Pavel Svoboda (ČSSD).

Maláčová v pondělí řekla, že chce dál řešit problémy jednotlivých zařízení, která se na její úřad obrátí. Kraje ale podle ní oficiálně žádné další požadavky nevznesly. Z rozpočtu zamířilo letos podle ministerstva práce na sociální služby 16,78 miliardy korun.

Poskytovatelé služeb požadovali 20,38 miliardy. Rozpočet nepočítal s výraznějším zvýšením platů a zvláštních příplatků, které vláda schválila až před koncem loňského roku. O dalším růstu výdajů pro letošek ale Maláčová s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) jednat neplánuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme