Sociální služby by měly od ledna zdražit. Ministerstvo chce zvednout maximální ceny za pečovatelské služby

Lidé si od ledna nejspíš připlatí za sociální služby. Vyšší maximální možné ceny nastavuje novela úhradové vyhlášky. Třeba hodina pečovatelské služby teď může stát nanejvýš 135 korun, ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zvednout limit o dalších dvacet.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ježíškova vnoučata, charitativní projekt Českého rozhlasu, plnila loni a plní i letos přání osamělých seniorů po celém Česku

Sociální služby nejspíš od ledna zdraží (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Možnosti zdražit by využil třeba ředitel brněnského Domova pro seniory Věstonická Rudolf Nytl.

„Ty peníze potřebujeme. Nevím, do jaké míry, jestli půjdeme na maximum, jestli třeba začneme na desetikorunách...,“ zamýšlí se.

Zařídit dávky, naučit s bílou holí. Nemocnice nestíhají pomáhat zpět do života, stát suplují neziskovky

Číst článek

Klienti teď v domově platí za stravu a pobyt maximální možnou cenu 455 korun za den. Od ledna by to mohlo být až o 40 korun víc.

Ministerstvo práce a sociálních věcí naposledy zvyšovalo limity úhrad od klientů letos v březnu, ale jen u některých služeb.

„Teď se navrhuje navýšení, které reflektuje současnou inflaci ve všech sociálních službách,“ upozorňuje Radiožurnál prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Dotklo by se tak i cen za donášku oběda, praní a žehlení prádla nebo pobyt v azylových domech. Návrh úhradové vyhlášky je teď v připomínkovém řízení.

Iva Vokurková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme