Sociální výhody by mohli mít i studenti starší 30 let. Počítá s tím reforma vysokých škol

Současný zákon vysokoškolákům diktuje, aby všechny stupně univerzitního vzdělání dokončili do svých 26 let. Nepřijdou tak o zdravotní a sociální pojištění, které jim platí stát. Jenže vysokoškoláci během studia běžně odcházejí do zahraničí na pracovní stáže, nebo na čas pracují v oboru, aby získali praxi. Přibližují se tak evropskému trendu studia, což odpovídá i skladbě vysokoškolských programů. Přicházejí ale o výhody a v rozpočtu musí počítat s placením pojištění. V budoucnu by se to ale mohlo změnit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto).

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Šestadvacetiletá Marie začala po maturitě studovat bakalářský obor, na dva roky odjela na univerzitu v Paříži a teď začne druhým rokem studovat magisterský program. Jenže kvůli věku a trochu paradoxně i kvůli zkušenostem z ciziny přišla o sociální podporu.

„Přijde mi trošku scestné vlastně diktovat mladým lidem to, v kolika letech přesně by měli skončit studium, když jsou zase jiné nároky, jako třeba na to mít praxi, mít nějakou stáž, mít nějakou pracovní zkušenost. Což se vlastně v tom procesu hrozně těžko zvládne do 26 let,“ řekla Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reforma vysokých škol počítá s tím, že na sociální výhody budou mít nárok i studenti starší 30 let. Podrobnosti v reportáži Kláry Bílé.

Zákon navíc neumožňuje přerušení studia, studenta dokonce vidí jako nezaopatřené dítě.

„My jsme rozdělili dlouhé vzdělávací studijní programy na bakalářské a magisterské, umožnili jsme studentům přerušit studium mezi bakalářským a magisterským a magisterským a doktorským. Nebo třeba po maturitě, když se student hned nedostal na vysokou školu, tak také ztratil jakoby rok. A pokud ztratil takto rok mezi jednotlivými stupni vzdělávání, tak ale ztrácí nárok na finanční pomoc, protože pak už se nevejde do těch 26 let, aby měl nárok nejenom na zaplacení zdravotního pojištění státem, ale aby měl i nárok na úhradu různých sociálních dávek, výhod, slev na dopravu a podobně,“ vysvětluje Simona Weidnerová z Institut pro sociální a ekonomické analýzy.

Možná právě proto si v připravovaném návrhu reformy zákona o vysokých školách ministerstvo školství vypůjčilo nápad, aby se věková hranice studenta změnila.

Na sociální výhody by tak mohli dosáhnout i studenti starší 30 let. Ti, kteří začnou studovat nejpozději před 30. narozeninami a nepřekročí délku studia příslušného programu. Zákon by měl změnit i pojetí studenta.

„Že to není dítě, které rodina posílá do školy, ale že je to dospělý člověk, který je samostatnou sociální jednotkou. Všechny dávky, které budou přímou podporou ve studiu, budou mířit do kapes studenta. Čili nebude to limitováno 26 lety věku,“ říká náměstek ministra školství Ivan Wilhelm.

Změnu vítají hlavně studenti

„Když někdo přijede po 4 letech ze zahraničí a chce začít studovat univerzitu, pro společnost, pro Českou republiku jako takovou, to může mít o hodně větší přínos, než když student jde studovat hned po střední škole. Je to ten student, který přijede se zkušenostmi ze zahraničí, už ví proč tu vysokou školu chce studovat,“ vypočítává výhody Michal Novák z České studentské unie.

Nový věkový limit pro studium na vysoké škole by podle odborníků neměl zatížit státní rozpočet. Návrh reformy ale ještě ministerstvo musí předložit vládě.

Klára Bílá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme