Přílepek k zákonu zkrátil firmám lhůtu pro přihlášení zaměstnance. ‚Údaje stejně mají,‘ tvrdí poslankyně

Zaměstnavatelům měl ulehčit život, ale efekt je opačný, tvrdí o novém zákonu na snížení penále ze sociálního zabezpečení Komora daňových poradců. Nelíbí se jim, že zákon obsahuje změnu, do kdy musí firmy přihlásit nového zaměstnance. Namísto osmi dnů to mají stihnout do druhého pracovního. „Údaje mají už v den nástupu. Nikomu to nemůže činit potíže,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Hana Aulická Jírovcová (KSČM), která návrh na zkrácení lhůty předložila.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovník (ilustrační foto)

„Údaje mají už v den nástupu. Nikomu to nemůže činit potíže,“ říká o nahlášení zaměstnanců do druhého dne poslankyně Aulická Jírovcová (ilustrační foto). | Foto: Voltamax | Zdroj: Pixabay

Zákon, podle kterého mohou firmy odložit úhradu sociálních odvodů za květen až červenec na říjen, schválil ve středu 20. května Senát. Z případného dluhu pak zaplatí pětinu obvyklého penále. „Dočasné snížení nákladů je jedním z nejúčelnějších způsobů podpory zaměstnavatelům, které může řadu z nich zachránit před krachem,“ řekla novinářům tehdy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), jejíž resort zákon připravil.

Firmy budou moci odložit úhradu sociálních odvodů na říjen, musí ale odvést pojistné za své zaměstnance

Číst článek

Komoře daňových poradců se ale nelíbí, že součástí zákona je také pozměňovací návrh komunistické poslankyně Hany Aulické Jírovcové. Ta navrhla zkrácení lhůty, do kdy musí zaměstnavatelé u příslušné správy sociálního zabezpečení přihlásit nového zaměstnance.

„Doposud byla tato lhůta osm kalendářních dnů. Nově má zaměstnavatel povinnost učinit tyto kroky nejpozději v následující pracovní den. Takto stanovená lhůta je zcela nesmyslná a v praxi téměř nesplnitelná,“ napsal v tiskové zprávě na webu organizace Tomáš Hajdušek.

Podle komory zkrácení lhůty firmám „skrytě a potichu“ zkomplikuje přijímání nových zaměstnanců. O to více v současné situaci spojené s ekonomickým útlumem v době koronavirové epidemie.

‚Údaje stejně mají‘

Možné komplikace pro zaměstnavatele ale předkladatelka návrhu odmítá. „Zaměstnavatel už dnes všechny odesílané informace musí o zaměstnanci stejně evidovat v den nástupu do zaměstnání. Jejich odeslání na příslušnou správu sociálního zabezpečení během dvou pracovních dní tedy nikomu nemůže činit potíže,“ napsala Aulická Jírovcová v SMS zprávě pro iROZHLAS.cz.

Program Antivirus bude až do konce srpna. Vláda navrhne zákon o odpuštění odvodů

Číst článek

Komora zároveň uvedla, že norma je „jednoznačným přílepkem“, který se schváleným zákonem nic společného. „Přílepek to byl a sama jsem ho při jeho představování takto označila. Zároveň jsem ale zdůvodnila jeho předložení,“ dodala poslankyně.

Poslanci a Senát zákon schválili v rámci stavu legislativní nouze, proti čemuž se komora taktéž ohrazuje. Takto, podle ní, bezprecedentní změny mají poslanci projednávat za standardních podmínek.

„Jedná se o postup, který je zcela v rozporu s vládou opakovaně deklarovanou snahou podnikatelům pomoci,“ doplnil v tiskové zprávě komory člen jejího prezidia Jiří Nesrovnal.

Server iROZHLAS.cz kvůli vyjádřením organizace požádal o reakci také ministryni Maláčovou, jejíž resort, jak již bylo zmíněno, zákon připravil. Ta se odkázala na tiskové oddělení. Do vydání článku ale ministerstvo nereagovalo.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme