Šoféři chtějí přidat a hrozí stávkami

O vyšší platy a odměny v příštím roce se už bijí také řidiči z povolání. Tento požadavek zazněl na dvoudenním sjezdu Odborového svazu dopravy v Praze. Pokud se jim nepodaří vyšší platy vyjednat, hodlají přistoupit k protestním akcím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohled z autobusu | Foto: Jan Rosenauer

Šoféři nákladních aut, dálkových autobusů a kamiónů chtějí v příštím roce přidat k současnému platu podle možností svých zaměstnavatelů pět až sedm procent. Minimální mzdy stanovené ministerstvem financí pak chtějí zvýšit o deset procent.

Jak dodává předseda Odborového svazu dopravy František Klíma, žádají také příplatky za noční služby a vybírání jízdného. "Máme však nevyřešený hlavní problém, a to čekací doby u šoférů. Chceme aby čekání bylo placeno sto procenty, zatímco do této doby se bavíme o padesáti procentech výdělku," uvedl Klíma.

Odborům řidičů se dlouhodobě nedaří uzavřít se zaměstnavateli kolektivní smlouvu. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch považuje požadavky řidičů za naprosto oprávněné. "Výkon práce řidiče je velice zodpovědná práce, často musí podat maximální výkon, musí být soustředěný, často jsou tam přesčasy a myslím, že jejich práce je podhodnocená," hájí řidiče Štěch.

František Klíma nevylučuje ani stávku ve spojení s odbory MHD. "Bylo by to jistě krušné pro republiku, kdyby se měla zastavit veřejná hromadná doprava, ale myslím si, že naše požadavky nejsou nadnesené. Nechceme činit příkoří ani zaměstnavatelům, ale chceme za svojí práci slušné mzdy," řekl. Konfederace je podle Štěcha připravena řidiče při případných protestech podpořit.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme