Firma požaduje po ministerstvu pokutu 400 milionů. Úředníci používali software bez licence

Americký výrobce podnikového softwaru Oracle požaduje po českém ministerstvu práce a sociálních věcí 400 milionů korun. Úřad má podle firmy zaplatit za to, že používal počítačové programy bez řádné licence. Informuje o tom server Seznam Zprávy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo české pobočky softwarové společnosti Oracle v Praze-Jinonicích.

Sídlo české pobočky softwarové společnosti Oracle v Praze-Jinonicích. | Zdroj: Profimedia

Pokutu za nedodržování licenčních pravidel společnost Oracle požaduje v dopise z loňského prosince.

„A to pozor - tato částka je s padesátiprocentní slevou,“ řekl Seznamu k požadavku 400 milionů politický náměstek ministryně práce Jaroslavy Němcové (ANO) Oleg Blaško, který má v novém vedení ministerstva na starosti IT.

Ministerstvo práce podalo trestní oznámení i kvůli skartaci dokumentů. Škoda může být 150 milionů

Číst článek

Marksová: úřad zodpovědnost nenese

Podle bývalé ministryně Michaely Marksové z ČSSD jde zodpovědnost za společností OKsystém, která služby pro ministerstvo zajišťovala. Podle Marksové měla firma licence ohlídat. „Řekli jsme, že si to mají vyřídit se společností OKsystem,“ uvedla někdejší šéfka resortu.

Společnost OKsystem tvrzení odmítá. Podle člena představenstva Vítězslava Cimla instalaci softwaru zajišťovali sami zaměstnanci úřadu. Serveru řekl, že ministerstvo o hrozbě pokuty vědělo už minimálně rok, za celou dobu ale úřad OKsystem neupozornil na to, že by chyba měla být na straně společnosti.

Podle náměstka Blaška nesou vinu konkrétní úředníci. „Máme externí konzultační firmy, které nám pomůžou následky minimalizovat,“ uvedl. Pokutu se však podle něj nejspíš nepodaří srazit na úplnou nulu.

Firma Oracle, která si nárokuje stamilionovou částku, působí ve 175 zemích a má po celém světě 430 tisíc zákazníků. V minulých letech dělala na ministerstvu práce takzvaný softwarový audit.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme