Šojdrová pro Radiožurnál: Vesecká by měla sama odejít z postu nejvyšší žalobkyně

Renata Vesecká by měla sama odejít z postu nejvyšší státní zástupkyně - poslankyně a místopředsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová to řekla v Dvaceti minutách Radiožurnálu. Podmínila to existencí jejího nástupce, který bude schopen státní zastupitelství vést a posílit jeho důvěru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) | Foto: Poslanecká sněmovna

Podle poslankyně Šojdrové se právě takové autonomní rozhodování od státních zástupců očekává: "Za řešení bych považovala, kdyby samotní státní zástupci a nejvyšší státní zástupkyně byla schopna z toho vyvodit sama zodpovědnost a říci, jaká je její představa o tom, aby důvěra v nezávislost postupu nejvyššího státního zastupitelství existovala. Toto očekávám, protože to jediné považuji za nezávislé rozhodování."

K odvolání Vesecké z pozice nejvyšší žalobkyně tento týden vyzvala své koaliční partnery Strana zelených. Občanští demokraté výzvu odmítli, šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek ji naopak podpořil. Ministr financí Miroslav Kalousek hlasovat pro odvolání Vesecké odmítá bez argumentů, které by předložil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Zeleným se totiž nelíbí poměry v české justici. Znepokojilo je především nedávné odvolaní Adama Bašného z pozice šéfa liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem. Bašného z vedoucí pozice sesadil jeho nadřízený, ústecký krajský státní zástupce Jiří Křivanec, s tím, že opakovaně manažersky pochybil a komentoval kauzy, které nebyly jeho.

Bašný ale tvrdil, že za jeho odvoláním stála pouze jeho kritika způsobu vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Ke stejnému závěru pak dospěla i inspekce ministerstva spravedlnosti.

Dvacet minut Radiožurnálu
Rozhovor s hlavním aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17.30 (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po Stalo se dnes ve 21.30 hodin. Helena Šulcová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu. Připomínky a náměty k pořadu posílejte na adresu 20minut@rozhlas.cz. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Helena Šulcová, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme