Stovky lidí prošly Prahou v sokolském průvodu na počest republiky, s nimi i herec představující Masaryka

Stovky lidí vyrazily půl hodiny po poledni v sokolském Pochodu pro republiku ke stému výročí založení Československa z pražské Kampy. Přes most Legií a Národní třídu došly až na Václavské náměstí. Tam průvod dorazil před 14.00.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:39 27. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V čele průvodu hrála kapela pochodovou hudbu, za ní šli zástupci České obce sokolské v historických krojích. Dále jel v průvodu vůz, ve kterém seděl herec představující prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Za vozem šli další lidé, někteří měli české vlajky.

Na průvod se přišly cestou podívat desítky lidí, i oni s sebou v některých případech měli vlajky. Přihlížející několikrát ocenili výkon kapely potleskem. Další lidé si průvod fotografovali a natáčeli.

Jak dlouho byl Masaryk prezidentem a kdo byl prvním premiérem? Češi odpovídali v exkluzivním průzkumu

Číst článek

Průvod pak došel až na Václavské náměstí, kde představitel prvního prezidenta z vozu vystoupil a přivítal se s lidmi, ochutnal chléb se solí a převzal kytici. Následně předstoupil k pultu před pódiem, aby k davu promluvil. V tu chvíli se z pódia za ním ozval hlas skutečného Masaryka - zazněl projev prezidenta z roku 1928, tedy k desátému výročí republiky.

Masaryk se v projevu zamýšlel nad podstatou demokracie. „Demokracie není pouze formou státní, nýbrž také metodou všeho veřejného a soukromého života, je názorem na život; podstata demokracie je shoda lidí, jejich mírné obcování, láska, lidskost,“ řekl před 90 lety prezident.

Z pódia pak zazněla v podání dětského sboru česká hymna a píseň Ach synku, synku, oblíbená píseň prvního prezidenta. Před pódiem pak stáli nastoupení sokolové s vlajkami.

Sokolové byli u zrodu republiky, mnoho se jich vyznamenalo například mezi legionáři, uvedla v úterý historička svazu Kateřina Pohlová. Připomněla například tzv. sokolské stráže, které po vzniku republiky střežily sklady potravin, zbrojnice, nádraží nebo průmyslové objekty.

„Hlídaly kláštery, zámky, obrazárny, knihovny a archivy, aby nedošlo ke ztrátám na kulturním dědictví a k vývozu vzácných uměleckých předmětů ze země,“ dodala historička. Sokolové navíc podle ní položili základ dnešní hradní stráže na Pražském hradě.

Na Václavském náměstí se od 14.00 koná koncert, na kterém vystoupí například například Ivan Mládek nebo skupina Slza. Už o hodinu dříve začal koncert na Staroměstském náměstí, kde zahraje třeba Ewa Farná a Majk Spirit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme