Jen dva žáci uspěli při přijímačkách na sokolovskou vojenskou školu. 'Tristní,' napsala Šlechtová

Jen dvě děti zvládly přijímací zkoušky na plánovanou vojenskou školu, jejíž pobočka má sídlit v Sokolově. Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO) žádá ředitele zřizovatelské školy v Moravské Třebové, aby vyhlásil ještě druhé kolo přijímaček. O vojenskou školu, která měla v Sokolově zřídit obor Elektrotechnika, kraj velice stojí.

Sokolov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: František Vlček / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Je to tristní a Karlovarský kraj by měl zabrat v přípravě žáků na přijímačky. Ze dvou žáků třídu opravdu neuděláme. Systémová řešení jsou vždy lepší než nepromyšlená řešení,“ komentovala na twitteru výsledky přijímacích zkoušek ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO).

V Sokolově se pokusilo projít přijímacím řízením 14 žáků. Přijímačky na vojenskou školu jsou ale obtížnější než na jiné střední školy. Kromě znalostí musí žáci uspět třeba i ve fyzických testech. Aby mohla být v Sokolově otevřena třída, muselo by být přijato nejméně 15 studentů, řekla ve čtvrtek mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Školství na Ústecku a Karlovarsku zaspalo, žáci mají propastně horší výsledky. Proč?

Číst článek

„Výsledky účastníků přijímacího řízení pro obor Elektrotechnika vojenské školy v Sokolově bohužel nejsou dobré, ale podobně skončilo přijímací řízení do tohoto oboru také v Moravské Třebové, kde bylo 50 uchazečů o studium, přijato je 12.

V Sokolově už ne?

Ředitel školy by nyní měl vyhlásit 2. kolo přijímacího řízení a už nyní slyšíme hlasy, že jej vyhlásí jen pro Moravskou Třebovou, nikoli pro pobočku v Sokolově,“ uvedla hejtmanka Vildumetzová.

Podle ní kraj udělal maximum pro propagaci a zajištění výuky. „Proto velmi apelujeme na ministryni obrany i ředitele vojenské školy v Moravské Třebové, aby vyhodnotili všechny dopady možného nevyhlášení 2. kola pro Sokolov a ke konečnému rozhodnutí přistoupili se vší vážností,“ uvedla Vildumetzová, podle níž by druhé kolo uvítali i rodiče uchazečů o studium.

Karlovarský kraj o zřízení vojenské školy usiluje i proto, že z kraje velká část studentů odchází jinam, jde o strukturálně postižený region. Armáda chce navíc zřídit ve vojenském prostoru na Doupově nové výcvikové armádní středisko, využívat letiště v Karlových Varech pro potřeby vzdušných sil a zároveň získávat nové kvalifikované posily z pobočky vojenské školy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme