Sokolové volí nové vedení. Policie stále vyšetřuje 40milionový podvod asistentky bývalé starostky

Česká obec sokolská bude v sobotu volit nové vedení. V březnu na pozici starostky rezignovala Hana Moučková poté, co policie odhalila nejspíš podvodné chování její asistentky. Ta podle dosavadních zjištění údajně zpronevěřila více než 40 milionů korun. Do čela tělocvičné jednoty kandiduje Martin Chlumský. Tedy současný první místostarosta, který teď Sokol vede.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sokolové hráli u vzniku Československa důležitou roli, na ceremoniálu tak nemohli chybět

Sokolové volí nové vedení (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Volíme nové vedení, protože koncem března na mimořádném výboru České obce Sokolské po 13 letech z funkce starostky odstoupila sestra Hana Moučková,“ vysvětluje Radek Smekal, mluvčí České obce Sokolské.

Jediným kandidátem na post starosty je Martin Chlumský, který jako první místostarosta vede z pověření výboru sokolstvo už teď. Aby dostal podporu i do funkce starosty, potřebuje hlasy nadpoloviční většiny přítomných zástupců žup. Těch může být až 86.

Kromě voleb, ale vedení Sokola bude řešit i podvod, kvůli kterému odstoupila dlouholetá starostka Hana Moučková.

Pomohou odhalit milionovou krádež? Sokolové získali dokumenty o uzavřených úvěrových smlouvách

Číst článek

„Martin Chlumský přednese zprávu o současném stavu, jak probíhají jednání například s bankami a další kroky, které vedení činí k tomu, abychom minimalizovali ztráty úvěrového a bankovního podvodu,“ popsal Smekal.

Kauza otřásla sokoly v březnu, kdy se na veřejnost dostala informace o zpronevěřených milionech. Podvodu se podle policie dopustila asistentka Hany Moučkové, která si s peněz platila luxusní oblečení i dovolené.

Když se o ní v lednu začala policie zajímat, vzala si život. Policie se případem dál zabývá.

„Kriminalisté na objasnění tohoto případu stále pracují. Škoda byla vyčíslena na přibližně 40 milionů a případ je ve stavu prověřování,“ říká policejní mluvčí Jan Daňek.

Podle dokumentů z banky, které sI vyžádalo vedení Sokola, největší část peněz údajně mizela přes úvěrové smlouvy. 3,5 milionů měla vyvést za pronájem části Tyršova domu na pražském Újezdu.

Dalších 6 milionů korun nejspíš pocházelo z rozpočtové rezervy organizace.

Kvůli kauze ze svých pozic odstoupili taky jednatel Josef Těšitel a ředitel kanceláře Marek Tesař.

Podle Jiřího Geisslera ze Sokola Dobřichovice by se měla vyměnit větší část vedení, ale ne teď, když se připravuje všesokolský slet. „Za normálních okolností bych velmi horoval za totální výměnu celého vedení,“ přiznal.

Slet bude na přelomu června a července. Je to událost, která se připravuje několik let. Podle Geisslera je teď kvůli tomu nutná kontinuita.

Kauza by podle vedení Sokola sportovní akci ovlivnit neměla.

Eva Soukeníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme