Kauza solárních elektráren. Brněnský soud osvobodil Vitáskovou i Schneidrovou z regulačního úřadu

Krajský soud v Brně ve středu nanovo rozhodoval v části kauzy solárních elektráren na Chomutovsku. Exšéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou i bývalou vedoucí odboru licencí úřadu Michaelu Schneidrovou zprostil obžaloby. Obě v úterý u soudu opětovně vinu odmítly, středečního vyhlášení rozhodnutí se neúčastnily.

Brno (Aktualizováno: 10:52 13. 11. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Vitásková

Alena Vitásková | Foto: Petr Lemberk/MAFRA | Zdroj: Profimedia

V případu šlo o licence, které podle obžaloby majitelé elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun dostali neoprávněně na základě nepravdivých revizních zpráv. Získali tím právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010.

Státní zástupce v úterý v závěrečné řeči navrhl zproštění obžaloby Vitáskové. Uvedl, že je třeba respektovat názor Nejvyššího soudu a není prostor pro další soudní ping-pong. Pro Schneidrovou navrhl nanovo sedmiletý trest vězení. Obhájci v obou případech navrhli zproštění obžaloby.

V kauze soudy potrestaly dalších šest lidí. Majitelé elektráren, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové, od Vrchního soudu v Olomouci odešli se shodným trestem šest let a devět měsíců. S dovoláním neuspěli. Všech šest jich neuspělo ani u Ústavního soudu, ke kterému podali stížnosti.

Podrobně o kauze solárů

Případ se týká dvou solárních elektráren, nazvaných Zdeněk-Sun a Saša-Sun, které stojí v areálu chomutovských válcoven a patří do impéria Zdeňka Zemka. Zdroje s instalovaným výkonem sedm a šest megawatt patří mezi 25 největších fotovoltaických elektráren v Česku.

Majitelé obou elektráren získali podle obžaloby na základě nepravdivých revizních zpráv neoprávněně licence, díky nimž dosáhli na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010.

Vitásková nemá nárok na odškodnění od státu, rozhodl soud. Rozsudek není pravomocný

Číst článek

Policie se případem začala zabývat na jaře 2011 na základě trestního oznámení Energetického regulačního úřadu. Elektrárny podle závěrů vyšetřovatelů nebyly před koncem roku 2010 dokončené a neměly licenci dostat.

Úřad po nástupu Vitáskové v létě 2011 začal fotovoltaický boom kritizovat a prověřoval udělené licence, mezi kterými byly i ty pro elektrárny Zdeněk-Sun a Saša-Sun. Nakonec jim ale licence obnovil.

V říjnu 2012 pak policisté obvinili skupinu osob z pokusu o podvod téměř za dvě miliardy korun, v březnu 2013 k nim přibyla i Vitásková. V září téhož roku byla podána obžaloba, kromě Vitáskové se týkala i některých dalších zaměstnanců regulačního úřadu.

Obžaloba uváděla, že Vitásková zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli Zemkové o povolení přijít. Exšéfka Energetického regulačního úřadu ale jakékoli pochybení odmítala a stíhání označila za součást účelové kampaně s cílem poškodit regulační úřad i ji osobně.

Soudní proces

Krajský soud v Brně vyměřil v únoru 2016 Vitáskové 8,5 roku vězení. Vrchní soud ale loni v lednu dospěl k závěru, že důkazů není tolik, aby bylo možné s jistotou rozhodnout o vině. A Vitáskovou pravomocně zprostil obžaloby.

Snížil také tresty majitelům elektráren, Zdeňku a Alexandru Zemkovým, ze 7,5 roku na šest let a devět měsíců. O 1,5 roku na sedm let pak zkrátil trest bývalé vedoucí odboru licencí úřadu Michaele Schneidrové, tresty snížil i dalším obžalovaným.

Exšéfka Energetického regulačního úřadu Vitásková dostala podmínku. Obě strany se odvolaly

Číst článek

V neprospěch Vitáskové podal dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nejvyšší soud pak krajskému soudu uložil, aby zpřesnil důvody zproštění, soud tak musel rozhodnout znovu. V případě Schneidrové bylo podle Nejvyššího soudu zapotřebí doplnit dokazování. Schneidrovou nechal loni v prosinci Nejvyšší soud propustit z výkonu sedmiletého trestu.

Soud pro Prahu 2 také v říjnu nepravomocně zamítl žalobu Vitáskové, která od státu požaduje 170 tisíc korun odškodného za nepřiměřenou délku stíhání v kauze solárních podvodů. Už v minulosti obvodní soud zamítl žalobu, v níž za stíhání požadovala 35 milionů korun.

Vitásková je aktérkou také druhé soudní kauzy, která se týká jmenování Renaty Vesecké místopředsedkyní Energetického regulačního úřadu. Jihlavský soud uložil Vitáskové letos začátkem listopadu za zneužití pravomoci podmíněný trest dva roky vězení s odkladem na 30 měsíců. Obě strany se proti rozsudku odvolaly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme