Solární energii stojí v cestě ceny

Právě dnešek vyhlásili ekologové Českým solárním dnem 2004. Chtějí tím přispět hlavně k většímu využívání tohoto druhu energie. Například třeba za sousedním Německem jsme totiž v tomto ohledu ještě o dost pozadu. Jednou z překážek většího využívání solární energie v Česku je podle místopředsedy Ligy ekologických alternativ Karla Merhauta výkupní cena příslušných druhů elektřiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

solární kolektor

"Je u nás povinná jako v Německu a narozdíl od Německa, kde je garantována nad dvacet let, u nás garantována není. Obava všech, kdo by si vzali úvěr, je, že se změní politický názor a rychlou novelou bude za půl roku vše jinak a jejich dlouho projektovaná investice zkrachuje."

Ministerstvo průmyslu a obchodu tuto chybu přiznává. Podle poradce Ladislava Pazdery proto už připravilo příslušnou změnu zákona, která by dosavadní praxi změnila. "Je navrhována i nadále pro solární fotovoltaické články podpora formou pevných výkupních cen a povinností výkupu, narozdíl od jiných zdrojů, takže solární energetika bude zvýhodněna z pohledu tohoto zákona."

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme