Hledač kovu našel v Sosnové na Opavsku čtvrttunovou leteckou pumu. Policejní pyrotechnici munici odpálili

Nečekané překvapení čekalo na Prvního máje hledače kovu v Sosnové na Opavsku. V obci našel leteckou pumu, kterou se následně přivolaní pyrotechnici rozhodli na místě zlikvidovat. Evakuovat se kvůli tomu muselo zhruba 300 obyvatel.

Aktualizováno Sosnová (Aktualizováno: 15:17 1. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní pyrotechnici provedli řízenou likvidaci letecké pumy | Foto: Policie ČR | Zdroj: Twitter Policie ČR

Policejní pyrotechnici rozhodli o odpalu munice kvůli jejímu stavu. Zároveň určili bezpečný perimetr 1,5 kilometru. „Věc jsme v sobotu ráno řešili se samosprávou a probíhá evakuace cca 300 obyvatel,“ uvedli v sobotu dopoledne policisté na twitteru.

Nevybuchlá letecká puma váží 250 kilogramů. „Vzhledem k tomu, že jde o nevybuchlou leteckou pumu německé výroby o hmotnosti 250 kilogramů, tak od toho se odvíjí ohrožený prostor, který musí být vyevakuován, aby mohly být prováděny přípravy a následný řízený odpal této munice,“ dodal policejní pyrotechnik.

Většina obyvatel opustila vytyčenou oblast sama, protože poslechla výzvu starosty v obecním rozhlase. Policisté pak domy procházeli. „Policisté ve spolupráci s hasiči prošli 120 rodinných domů,“ upřesnili. „Složky integrovaného záchranného systému evakuovaly pět desítek osob,“ dodali policisté.

Před třetí hodinou odpoledne se mohli obyvatelé vrátit do svých domovů. Policie na twitteru oznámila, že policejní pyrotechnici provedli řízenou likvidaci a po ohledání místa exploze ruší přijatá opatření. 

Sosnová leží v podhůří Jeseníků mezi městy Bruntálem, Krnovem a Opavou. A podle stránek města žije v obci na 415 obyvatel.

Na Opavsku se během války odehrávaly těžké boje. Pozůstatky po nich v podobě nevybuchlé munice jsou tam nacházeny poměrně často hlavně při výkopových nebo zemědělských pracích.

Například v roce 2018 našli dělníci nevybuchlou leteckou pumu při výkopových pracích u zámku v Hlučíně. Z okolí tehdy bylo evakuováno téměř 300 lidí a uzavřena frekventovaná silnice I/56 spojující Ostravu s Opavou.

Největší podobný zásah posledních let se uskutečnil v březnu roku 2015 na sídlišti v Opavě-Kateřinkách, kde kvůli nevybuchlé německé letecké pumě nalezené rovněž při výkopových pracích bylo na déle než čtyři hodiny evakuováno na 700 lidí.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme