Šotek v loterijním zákoně komplikuje v Česku pořádání plesů

Zákonodárci zkazili novelu loterijního zákona. Po celém Česku komplikuje život různým spolkům. Jejich členové se potýkají s tím, že podle zákona musejí při pořádání plesové tomboly zaplatit státu vysoké poplatky. Přitom právě výtěžek z tombol je přivýdělkem, který spolkům pomáhá udržet činnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tombola

V malé obci Uhřínov na Vysočině je v plném proudu ples dobré vůle. Jde o pravidelnou charitativní akci, jejíž výtěžek pomáhá postiženým dětem. Nemalé peníze vždy zajistí tombola, jenže podle nového zákona s sebou nese poplatek 5000 korun a odevzdání 20 procent výtěžku.

„Nastudoval jsem si zákon o loteriích a jsem z toho přímo zděšený. V podstatě tombola je jedna z činností, která přispívá k činnosti těch organizací. Vůbec to není žádný výdělečný podnik tak, jak se k tomu parlament postavil,“ říká jeden z pořadatelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Daniela Burdy z plesu s kolem štěstí ve Víkendovém Radiožurnálu .mp3

Velkomeziříčský klub Asociace rodičů a přátel postižených dětí, který ples pořádá, se ale nevzdal. Za místopředsedou Václavem Necidem jsou regály plné výher tak, jak je z plesů známe, a lidé chodí pro jeden lístek za druhým, protože dobře vědí, že výtěžek dětem zaplatí víkendový rehabilitační pobyt a také terapii na koních.

Celé to vysvětluje další organizátorka Jana Pacalová, podle ní to sice stálo velké nervy, ale přeci jen se přišlo s řešením, jak se se šotkem v loterijním zákoně vypořádat. Tombola není tombolou, ale kolem štěstí. Jde sice o slovíčkaření, ale v tomto ohledu je to velmi důležité.

„Protože v zákoně jde vždycky o to jedno slovíčko,a le my jsme z toho udělali trošku recesi a budeme mít opravdu o kolo štěstí, které bude složeno z deseti lidí. Bude to dokola a bude se opravdu losovat v kole,“ říká Jana Pacalová.

Různé spolky řeší problém různě. Například se slosovávají v tombole všechny vstupenky nebo po plese žádají obec, aby peníze, ač to s sebou nese zbytečnou administrativu, v rámci dobrých vztahů vrátila. Ministersvo financí se ale chytilo za nos a zákon by se měl změnit příští rok.

Daniel Burda, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme