Souboj nesmyslných byrokratických předpisů o anticenu Absurdita roku vrcholí

Podivné nařízení, že fyzioterapeuti musí mít v ordinaci ledničku, se podařilo v minulosti zrušit díky anketě Absurdita roku. Anticena každoročně upozorňuje na státní opatření, která zbytečně obtěžují podnikatele i obyčejné lidi. Vítěze letošního ročníku vyhlásí organizátoři dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákony, legislativa, paragraf | Foto: Filip Rožánek

Letos anketa upozorňuje na sedm byrokratických předpisů.

Několik příkladů za všechny: soukromý časopis pro zaměstnance musí být registrovaný a odevzdaný do sedmi knihoven. Stát bere řidičům archivní záznamy a ti pak riskují pokuty. Úřad vyžaduje a zpoplatňuje potvrzení, že mu podnikatel nic nedluží.

Od letošního dubna mohou firmy najmout brigádníka na dohodu o provedení práce jenom se vstupní lékařskou prohlídkou, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úspěšnost Absurdity roku vyčíslil Radiožurnálu Petr Lutonský z pořádající agentury

„Mezi dalšími absurditami je například systém koncesionářských poplatků. Zatímco domácnosti platí koncesionářský poplatek vždy jen za jedno rádio nebo televizor, bez ohledu na počet těchto přístrojů v domácnosti, podnikatelé jsou zpoplatňováni za každý přístroj zvlášť,“ uvádí některé z letošních nominací Petr Lutonský z pořádající agentury.

O vítězi ankety Absurdita roku rozhodují lidé, kteří mají nebo měli možnost dát svůj tip v on-line hlasování na internetové stránce www.firmaroku.cz.

V minulosti se skutečně podařilo některé nesmyslné zákony změnit nebo dokonce úplně zrušit, potvrzuje Lutonský: „Z 31 nařízení, která za historii vyhlašování antigeny postoupila do užšího finále, jich bylo 14 zrušeno nebo upraveno. Takže se ukazuje, že anketa je v boji proti nadměrné byrokracii poměrně účinným nástrojem.“

Tereza Bartůňková, Nikola Bojčev, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme