Součková předala jméno tajného svědka v kauza Diag Human

Vyšetřovací komise poslanců v kauze sporu státu s firmou Diag Human vyslechne tajného svědka, kterého jim doporučila exministryně zdravotnictví Marie Součková. Ta dnes před sněmovní komisí vypovídala i o svých krocích, které v případu podnikla. Navíc znovu zopakovala své přesvědčení, že by stát neměl firmě požadované až desetimiliardové odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou platit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odběr krve | Foto: Jan Rosenauer

"Vůbec bych nehovořila o tom, že by Česká republika měla cokoli platit. Kroky, které jsem dělala, vedly k tomu, aby se zcela jasně definovalo, zda Česká republika způsobila danou újmu nebo ne. Já se domnívám, že ne." Součková dnes také členům sněmovní vyšetřovací komise ke kauze Diag Human řekla jméno svěda, který má podle ní do případu vnést nové světlo a možná i obrat. Poslanci jen řekli, že jde o člověka, který byl před lety u výběrových řízení na obchodování s krevní plazmou.

Místopředseda komise Milan Cabrnoch potvrdil, že vyšetřování případu ukončí ke konci května. Zda bude muset stát firmě Diag Human odškodnění zaplatit, zatím neví. "To já v tuto chvíli nemohu říct, nejsem právník ani znalec rozhodčích řízení. To necháme odborníkům. My shromažďujeme informace na závěr se komise dohodne na nějakém závěru, možná bude jeho součástí nějaké doporučení, možná pouze konstatování získaných informací a skutečností."

Spor s firmou Diag Human, která chce získat od státu až 10miliardové odškodné za zmařený obchod s krevní plazmou, už Česko stál 326 milionů korun. Součková míní, že při lze vyhrát, právníci zastupující stát a současný ministr Jozef Kubinyi jsou ale spíš pesimističtí.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme