Součková už byla obviněna - hrozí jí až 8 let vězení

Kvůli kauze firmy Diag Human stíhá policie někdejší ministryni zdravotnictví Marii Součkovou. Tato informace se objevila po několika dnech nejasností, kdy nikdo nechtěl stíhání Součkové oficiálně potvrdit. Situace se ale změnila poté, co si minulý čtvrtek Marie Součková převzala usnesení o zahájení trestního stíhání. Důvodem je nevýhodná smlouva, kterou ještě jako ministryně zdravotnictví uzavřela s advokátem Zdeňkem Nováčkem bez předchozího výběrového řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Součková | Foto: Stanislav Zbyněk

Součková je podezřelá z porušování povinnosti při správě cizího majetku. "Trestní sazba je od 2-8 let odnětí svobody," upřesňuje státní zástupce Tomáš Bláha. Na základě smlouvy z roku 2003 měl právník zastupovat stát ve sporu s firmou Diag Human, kerá obchodovala s krevní sazbou. Jen za to, že ji podepsal, měl dostat 10 miliónů korun. Kdyby soud vyhrál, inkasoval by dalších 170 miliónů. Kvůli této smlouvě teď policie Součkovou vyslechne. "Předpokládám výslechy, obviněné, svědků, plus shromáždění dalších listinných důkazů."

Trestní oznámení podali na Marii Součkovou dva lidé a ne Ministerstvo zdravotnictví. Rezort proto nechce obvinění své bývalé šéfky nijak komentovat. "Ministerstvo zdravotnictví v této kauze plně zastupuje Úřad pro zastoupení státu ve věcech majetkových, a proto nemůžeme svými vyjádřeními zasahovat do probíhajícího šetření," říká mluvčí Věra Čarná.

Kvůli případu Diag Human vystoupila Marie Součová minulý týden z ČSSD. Odůvodnila to útoky svých stranických kolegů. "Je zřejmé, že nebyla projevena vůle uznat presumpci neviny." Vždy odmítala, že by při uzavírání smlouvy s advokátem Nováčkem udělala nějakou chybu.

Dnes ji ale Radiožurnál nesehnal, nebere telefon. Před časem však Součková řekla, že advokáta najala bez výběrového řízení proto, že měl pracovat s utajovanými skutečnostmi a hrozila velká škoda. V takových výjimečných případech to prý zákon o veřejných zakázkách umožňuje.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme