Součková znovu odmítla přidat lékařům více peněz

Zvýšení platů lékařů v příštím roce o více než sedm procent ministerstvo zdravotnictví i nadále neplánuje. Ani po dnešním jednání s odboráři šéfka resortu Marie Součková neustoupila od záměru zvýšit platy pracovníků ve zdravotnictví v roce 2003 o 1500 korun. Předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek přitom požadoval čtyři a půl tisíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

Lékařský odborový klub tvrdí, že by se požadované peníze na zvýšení platů našly ve zdravotním pojištění. Podle odborů z něho zdravotnictví v příštím roce získá 12 miliard korun, na zvýšení jsou přitom potřeba čtyři miliardy.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková však trvá na sedmiprocentním zvýšení platů a výpočty LOK odmítá. "Sedm procent navýšení mezd ve zdravotnictví je systémovou snahou o to, aby do zdravotnictví přicházely peníze v tom smyslu, aby byly kryty výdaje i příjmy, aby nedocházelo k propadu nemocnic do dalších dluhů," uvedla Součková.

Předseda lékařského odborového klubu s tím ale nesouhlasí. Trvá na tom, že by se peníze v resortu našly. "Ministerstvo nebylo schopno předložit na stůl jediné číselné podklady, které by dokazovaly, že se mýlíme a že nemocnice jsou na tom hůř, než jak na tom bývají obvykle, a že tedy nemohou zdravotníkům přidat," oponuje Kubek.

Pokud lékaři nedostanou přidáno více než sedm procent, nebudou od ledna 2003 sloužit více než 150 přesčasových hodin za rok.

Plošný růst mezd podle analytika Conseq finance Petra Zahradníka situaci ve zdravotnictví nevyřeší. "Řešením je podle mého názoru úplné odstátnění, nebo maximální možné odstátnění a odměňování lékařů na základě toho, jakým způsobem fungují jednotlivé samostatné odstátněné celky, respektive poskytovatelé lékařských služeb," domnívá se Zahradník.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme