Součkovou čeká poslanecký kotel kvůli zdravotnictví

Budoucnost našeho zdravotnictví znovu rozhádá politiky ve sněmovně. Poslanci totiž mají právě dnes na žádost opozice pokračovat v debatě o problémech resortu ministryně Marie Součkové. Už jednou se o tom bavit nechtěli, protože Součková neměla koncepci zdravotnictví hotovou. I vláda ji minulý týden odmítla schválit a ministryně ji musí dopracovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Součková

Marie Součková | Foto: Stanislav Zbyněk

Při projednávání informace Součkové lze očekávat urputnou politickou bitvu. Součková již delší dobu čelí kritice politické opozice i mnohých lékařů a dalšího zdravotnického personálu kvůli problémům v resortu. Debaty o zdravotnictví patří ve sněmovně tradičně mezi témata, při jejichž projednávání to mezi vládní koalicí a opozicí vře.

Další tvrdou kritiku ze strany opozice nevylučuje při dnešním jednání i místopředseda zdravotního výboru sněmovny, lidovec Josef Janeček. "Bez toho, že by byla schválena koncepce, nemá ten bod příliš významu, protože by byl vlastně jen komentářem k tomu, co se událo. Já bych potřeboval, aby zde byla schválena koncepce, která nám nastíní cestu, jak dosáhneme trvale stabilního financování zdravotnictví," uvedl.

To, že ministryně Součková nemá hotovou koncepci reformy zdravotnictví a že ji vláda neschválila, už opoziční ODS nezajímá. Potvrdila to místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová s tím, že i za této situace chtějí občanští demokraté vědět, co chce koalice se zdravotnictvím dělat. "To už jej jejich problém a mě to nezajímá. Já chci vědět jenom, jaké jsou buďto její představy, anebo dílčím způsobem vládní představy, kam zdravotnictví půjde dál," žádá Němcová.

Podle Vladimíra Špidly se vláda ke koncepci resortu zdravotnictví vrátí v průběhu dubna. Premiér v tom žádný problém nevidí. Za nepřijatelné považuje požadavky některých poslanců ODS, aby stát přešel na systém individuálních důchodových účtů. "To je ryzí komercionalizace zdravotnictví, to nemá smysl a působilo by to sociálně naprosto drtivě. Kdežto v systému veřejného pojištění od toho šťastnějšího se to okamžitě přerozdělí k tomu méně šťastnému," řekl premiér.

Sněmovnu dnes čeká také debata a potvrzení dosavadních 17 pozorovatelů v Evropském parlamentu (EP) jako jeho dočasných poslanců. Tito poslanci by měli v EP dočasně působit od 1. května, kdy se Česko stane členem Evropské unie, do 19. července. Všechny dočasné členy EP pak nahradí poslanci, kteří vzejdou z řádných voleb. Česko bude mít v EP 24 poslanců.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme