Rus Franchetti zůstane ve vazbě, rozhodl soud. Je obžalován za účast na anexi Krymu

Soud nechal ve vazbě Rusa Alexandra Stalinslavoviče Franchettiho, který v Česku čelí obžalobě z účasti na organizované zločinecké skupině. Novinářům to po pondělním neveřejném zasedání sdělil státní zástupce Marek Bodlák. Franchetti se podle něj v roce 2014 aktivně účastnil anexe Krymu. Česká policie Rusa zadržela na základě ukrajinského zatykače loni v září. Muž vinu odmítá.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský fitness trenér Alexandr Franchetti.

Ukrajina Franchettiho viní z účasti na činnosti nelegálního ozbrojeného útvaru (ilustrační foto) | Zdroj: reprofoto, veřejná facebooková stránka Alexandr Franchetti

„Soud rozhodl o tom, že se obviněný nadále ponechává ve vazbě,“ uvedl Bodlák. Podle pražského městského soudu nadále přetrvávají obavy z toho, že by Franchetti uprchl nebo pokračoval v trestné činnosti.

Pondělní zasedání se konalo proto, že soud musí podle zákona do jednoho měsíce od podání obžaloby rozhodnout o tom, zda důvody vazby nadále trvají.

Franchetti u soudu nebyl osobně, vyjadřoval se z věznice prostřednictvím videokonference. „Je to jedna z možností konání vazebního zasedání. Je na soudu, jaký způsob zvolí,“ řekl k tomu Bodlák. Doplnil, že neví o žádném zvýšeném bezpečnostním riziku, které by v souvislosti s Franchettiho eskortou hrozilo.

Policie obvinila Rusa Franchettiho za účast na anexi Krymu. V Sevastopolu vytvořil rozvědnou skupinu

Číst článek

Termín hlavního líčení soud doposud nestanovil. Bodlák se zatím nechtěl vyjádřit k tomu, jaký muži navrhl v obžalobě trest. Ukrajina Franchettiho viní z účasti na činnosti nelegálního ozbrojeného útvaru.

Podle tamních úřadů souhlasil po příjezdu do Sevastopolu s tím, že se zapojí do činnosti útvaru Sebeobrana Krymu, který ukrajinské zákony nepovolily a který byl mimo jiné zaměřený na potlačení odporu proukrajinsky naladěného obyvatelstva v oblasti.

Muž údajně vytvořil zpravodajskou skupinu Severní vítr a vybral do ní členy, kterým denně udílel pokyny.

Informace, jež získali v terénu, předával podle Ukrajiny velení ruského námořnictva. Franchetti vinu popírá. Už dříve uvedl, že pouze hlídal v lese s dalšími civilisty, aby pomohl ochránit obyvatele v okolí Sevastopolu. Do oblasti podle svých slov přijel už v době, kdy už anexe začala, chtěl prý kvůli nebezpečí válečného konfliktu zachránit svou rodinu a majetek.

Rusa Franchettiho obžalovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze za účast na anexi Krymu

Číst článek

Pražské soudy v minulosti rozhodovaly o vydání Franchettiho na Ukrajinu. Městský soud původně jeho vydání připustil, usnesení ale zrušil vrchní soud. Krátce po prvním rozhodnutí totiž Rusko napadlo Ukrajinu, podle soudců by tak v zemi hrozilo reálné riziko porušení mužových lidských práv.

Navíc podle vrchního soudu existuje důvodná obava z toho, že by Franchetti byl na Ukrajině vystaven pronásledování a zhoršení postavení v trestním řízení kvůli svému státnímu občanství a zejména pak kvůli účasti na bojových akcích na straně proruských separatistů.

Proti mužovu vydání bylo i Rusko. Po rozhodnutí vrchního soudu byl sice Franchetti propuštěn z české předběžné vazby, na svobodu se však reálně nedostal.

Bezprostředně poté jej totiž zadržela česká Národní centrála proti organizovanému zločinu a obvinila jej právě v souvislosti s ruskou anexí Krymu. Obvodní soud pro Prahu 10 muže následně poslal do vyšetřovací vazby. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme