Soud o Čapí hnízdo: Babišová odmítla vypovídat, Faltýnek označil obvinění za policejní výmysly

Třetí den soudu v kauze Čapí hnízdo mělo dojít na výpovědi svědků. Většina z nich to ale odmítla. Došlo tak pouze na svědectví Jaroslava Faltýnka (ANO) a Zdeňka Kubisky. Na pátek je naplánovaná výpověď Andreje Babiše mladšího.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 14:54 14. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během dopoledne třetího dne hlavního líčení se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem a bývalou manažerkou Agrofertu Janou Nagyovou přišla do soudní síně Monika Babišová, její bratr Martin Herodes a Luděk Kalivoda, jenž patřil do tehdejšího představenstva Farmy Čapí hnízdo. Všichni využili svého práva nevypovídat.

Stejně se zachovala i Babišova dcera z prvního manželství Adriana Bobeková, která jako jediná k soudu vůbec nedorazila a omluvila se ze zdravotních důvodů.

Soud tak místo svědeckými výpověďmi začal čtením jejich vyjádření v přípravném řízení. Všichni příslušníci Babišovy rodiny v něm vinu odmítli.

Námitka pro podjatost, nemocný syn a spor o podpis. Druhý den soudu o Čapím hnízdě je u konce

Číst článek

Slovo si následně vzala Jana Nagyová (kandiduje za hnutí ANO do Senátu), aby se omluvila rodině Andreje Babiše. Chtěla bych se velice omluvit celé rodině pana Babiše. Protože pokud čistě teoreticky, hypoteticky někdo tady měl v minulosti pochybit, tak jsem to byla já. Nikdo z jeho rodiny tady nemá co dělat,“ podotkla rozechvělým hlasem. „Nikdy ze začátku nebyl záměr, že by firmu převzala společnost Imoba, měl to být opravdu malý a střední podnik,“ prohlásila u soudu s tím, že nadále trvá na tom, že dotaci firma získala přesně podle tehdejších pravidel.

Faltýnkova role

Po pauze začal se svou výpovědí poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO). Uvedl, že se kauza Čapí hnízdo nestala tak, jak uvedla policie. Babišovi se podle něj nevyplatilo kvůli dotaci, která představovala pět procent z celkové investice, páchat podvod.

Faltýnek v roce 2007 působil v představenstvu firmy ZZN Pelhřimov, která spadala do koncernu Agrofert. Společnost prodala členům Babišovy rodiny akcie. Politik odmítl tvrzení, že byl tento prodej účelový.

Návrh na převedení nepotřebné firmy podle něj předložil tehdejší předseda představenstva Zdeněk Kubiska spolu se znaleckým posudkem. „Byl kupec, který nabídl cenu, která byla vyšší než účetní hodnota,“ uvedl Faltýnek.

Andrej Babiš mladší se soudu se svým otcem zúčastní. ‚Člověk se nemá bát spravedlnosti,‘ říká

Číst článek

U předání akcií politik podle své výpovědi nebyl. Dodal, že se o prodeji akcií farmy s Babišem nikdy nebavil. „Bylo to pod jeho rozlišovací schopnosti,“ uvedl.

Následně došlo na výpověď Zdeňka Kubisky, bývalého člena představenstva společnosti ZZN Pelhřimov. Ten řekl, že s nikým o prodeji nejednal, a na většinu otázek odpověděl, že si nic nepamatuje. 

Vypovídat odmítl i bývalý šéf představenstva Farmy Čapí hnízdo Josef Nenadál. Zdůvodnil to svým věkem a obavou, že by si něco spletl, protože už mu paměť neslouží jako dřív.

Babiš junior? Chci posudek

Soudce Jan Šott také sdělil, že se ozval Andrej Babiš mladší s tím, že v pátek přijede a je připraven vypovídat. Na to se postavil Babišův obhájce Michael Bartončík se slovy: „Dovolím si touto cestou předložit stanovisko mého klienta k této zprávě a současně procesní návrh, který na stanovisko navazuje.“ Šott si dokument přečetl a sdělil, že se k tomu soud vyjádří po přerušení soudního líčení.

Během odpoledního líčení tento návrh označil za nedůvodný, protože ani ze spisu nevyplývá, že by Babiš junior nebyl schopný výslech.

Babišův právník poté oznámil, že Babiš starší se v pátek k soudu nedostaví. „Je to kvůli tomu jeho synovi. Nechce, aby ho znervózňoval, aby to na něj mělo nějaký negativní vliv. Ten syn k němu nemá dobrý vztah a on si myslí, že by to mohlo syna poškodit,“ řekl Eduard Bruna.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Podle obžaloby šéf hnutí ANO Andrej Babiš zajistil, aby Farma Čapí hnízdo působila jako společnost splňující požadavky na získání evropských dotací pro malé a střední podniky. Babiš vinu odmítá.

Jana Nagyová jako místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo podala v únoru 2008 žádost, která podniku zajistila dotaci ve výši 50 milionů korun.

Dění předešlých dnů

Druhý den hlavního líčení soud vyslechl soudní znalce. Expert v oboru písmoznalectví Aleš Čulík, který zkoumal pravost tří podpisů Babiše mladšího, uvedl, že podpis na listině k nabytí akcií společnosti nemusí být pravý.

Druhým soudním znalcem byl expert v oboru ekonomika Vítězslav Hálek. Sdělil, že firma nebyla v době 2008 až 2013 – tedy po poskytnutí dotace pro malý a střední podnik – schopná hradit své závazky bez podpory holdingu Agrofert.

Holding podle něj farmu podporoval zejména na základě plateb spojených s reklamou. „Kdybyste odstranili reklamu, byla by společnost životaneschopná," uvedl. 

Babiš prohlásil Hálka za podvodníka. Námitku podjatosti, kterou podali právníci obou žalovaných, soud ale zamítl.

Andrej Babiš během líčení také opět opakoval, že jeho syn je nemocný a zdravotně nezpůsobilý k výpovědi před soudem.

Sám Babiš mladší ale serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že se v pátek chystá vypovídat osobně na Městském soudu v Praze. „Byl jsem předvolán a mám na to právo. Člověk nemá důvod se bát spravedlnosti,“ napsal s tím, že zopakuje to, co již vypověděl na policii. Tam v minulosti řekl, že z něj jeho otec udělal bílého koně.

Ve své první výpovědi v pondělí Babiš vinu odmítl a několikrát zopakoval, že se jedná o zpolitizované trestní stíhání. 

Před soudem stojí podle svých slov proto, že šel do politiky. Politizaci případu vidí i v tom, že byl obviněn tři týdny před volbami.

Nagyová podle svých vlastních slov při podání žádosti v roce 2008 věřila, že Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky pro získání dotace.

Podle trestního zákoníku hrozí Andreji Babišovi i Janě Nagyové pět až deset let vězení. Státní zástupce pro ně ale navrhuje podmínky a peněžité tresty. Předseda soudního senátu Jan Šott hned zkraje líčení upozornil, že Babišovi by se mohla změnit kvalifikace trestného činu na zločin poškození finančních zájmů Evropské unie.

Vít Kubant, pre, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme