Soud osvobodil čtyři muže obviněné z obchodování s vojenským materiálem. Rozsudek není pravomocný

Pražský městský soud v pátek zprostil obžaloby čtveřici mužů, kteří byli obviněni z nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty. Kauza se týká několika obchodů s vojenským materiálem z let 2009 až 2013. Rozsudek není pravomocný.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Lachman a Adolf Veřmiřovský u soudu kvůli obchodům s vojenským materiálem.

Josef Lachman a Adolf Veřmiřovský u soudu kvůli obchodům s vojenským materiálem. | Zdroj: ČTK

Soudkyně Blanka Bedřichová dospěla k závěru, že jednání obžalovaných nebylo trestným činem. „Celá obžaloba stojí na dvou vytržených smlouvách z celých desítek, možná stovek smluv, které byly uzavřeny mezi VOP a ministerstvem obrany,“ uvedla Bedřichová.

Švýcarský soud zkrátil tresty v kauze Mostecké uhelné společnosti, jsou v délce od 36 do 46 měsíců

Číst článek

Úředníci podle policie prodali majetek za nižší ceny, než za které je prodat mohli. Podle rozsudku ale žádná škoda nevznikla. Bedřichová řekla, že nebylo prokázáno ani to, že by obžalovaní chtěli škodu způsobit nebo někomu zajistit prospěch. „Pohnutku v žádném případě nejsme schopni dovodit,“ konstatovala Bedřichová.

Soudkyně zkritizovala práci policie v přípravném řízení. Před soudem se podle ní například musely provést některé důkazy, které chyběly ve spisu. Znalecký posudek, o který se opírala obžaloba, byl podle ní nepřesvědčivý.

Obžalobě čelí bývalý ředitel státního Vojenského opravárenského podniku (VOP) Adolf Veřmiřovský, exředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman a jeho zástupce Roman Pavlík. Posledním stíhaným je generál Vladimír Halenka, který velel vojenské logistice. Všichni muži vinu odmítají. Za zneužití pravomoci úřední osoby jim hrozí až 12 let vězení.

Třetí obchod neproběhl

Při obchodech, kvůli kterým stojí čtveřice před soudem, převedla obrana na VOP obrněný transportér, bojová vozidla, přes 200 motorů do bojových aut nebo přes dvě desítky tankových motorů. U prvních dvou transakcí vznikla podle obžaloby škoda několik milionů korun. Třetí obchod zastavil tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek předtím, než se uskutečnil.

Případ se spustil na začátku března 2015, kdy byli muži obviněni. V hledáčku policie byli nejméně dva roky předtím. Policie kvůli případu provedla několik domovních prohlídek, a to i u majitele zbrojařské firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada, jehož firma v některých obchodech figurovala jako konečný zákazník.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme