Soud bude rozhodovat spor justičních představitelů a M. Benešové

Pražský krajský soud začne projednávat na české poměry ojedinělý spor. Dohromady 7 vysokých představitelů justice včetně nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké se rozhodlo zažalovat stínovou ministryni spravedlnosti za ČSSD Marii Benešovou. Žádají omluvu za její slova o mafiánských způsobech, kterými podle Benešové Vesecká a spol. ovlivňují některé politicky citlivé kauzy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v soudní síni | Foto: Nejvyšší soud

Benešová toto závažné obvinění vyslovila koncem loňského roku v rozhovoru pro Český rozhlas 1 Radiožurnál. Výrok bývalé nejvyšší státní zástupkyně Benešové souvisel s kauzou šéfa lidovců Jiřího Čunka a také s pokutou, kterou dostala od finančního úřadu předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. Kromě Renaty Vesecké nařkla Benešová ze zákulisních mafiánských praktik třeba jejího náměstka Karla Černovského, žalobce Arifa Salichova, ale i místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru.

V souvislosti s případem katarského prince stíhaného za pohlavní zneužívání nezletilých a také kvůli plýtvání na ministerstvu spravedlnosti pak Benešová zmínila ještě bývalého šéfa resortu Pavla Němce.

Ve vysílání Radiožurnálu tehdy Benešová prohlásila, že za vyšetřováním údajné korupční aféry Jiřího Čunka stojí zákulisní justiční mafie, která se podle ní snaží justici ovládnout tak, aby sloužila zájmům vládnoucí garnitury. Kdyby stínová ministryně spravedlnosti zůstala jen u tohoto prohlášení, zřejmě by ji nikdo nezažaloval. Benešová ale vzápětí na otázku redaktora, kdo v této mafii třeba je, jmenovala celkem 6 lidí.

K jejich žalobě se pak připojil právě ještě exministr Němec. Benešová na svých slovech zatím nic měnit nechce: "Stojím za tím, že to nestandardní mafiánské praktiky jsou. A budu se tomu samozřejmě bránit a počkám si, co v té žalobě bude."

Právní zástupce Renáty Vesecké Petr Toman podal proti Benešové žalobu na ochranu osobnosti. Vesecká a spol. nežádají finanční satisfakci, chtějí jen omluvu. Benešová trvá na tom, že pouze citovala deník Mladá Fronta Dnes. Její výroky považuje za skandální i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle něj by je měla bývalá nejvyšší státní zástupkyně buď jasně vysvětlit, anebo se české justici omluvit.

Milan Kopp, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme