Soud bude znovu rozhodovat o rozpuštění Dělnické strany

Nejvyšší správní soud bude ve středu znovu rozhodovat o rozpuštění extrémně pravicové Dělnické strany. Poprvé vláda se svým návrhem neuspěla. Nedodala potřebné důkazy, které by politické uskupení usvědčily z toho, že ohrožuje demokratické principy státu a potlačuje rovnoprávnost všech jeho obyvatel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud v Brně

Nejvyšší správní soud v Brně | Foto: Marián Vojtek

Zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Karel Bačkovský věří, že tentokrát vláda v Brně uspěje. Zatímco původní materiál, který dodala soudu měl okolo pěti stránek, ten nový je už velmi podrobný.

"Snažili jsme se přinést soudu maximum důkazů, upozornit na co nejvíc faktických okolností. Doufáme, že se nám podařilo udělat plastický obrázek o tom, co Dělnická strana dneska je," řekl Bačkovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případném rozpuštění Dělnické strany diskutovali v odpoledních Ozvěnách dne zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Karel Bačkovský a odborník na extremismus Michal Mazel

"Vyšli jsme z toho jaké jsou veřejné prezentace Dělnické strany. Na jejich veřejných vystoupeních často zaznívají odpudivé, paušalizující a urážející odsudky celých skupin obyvatelstva. V další pasáži jsme pracovali s informacemi a důkazy, které jsme získali z policejních zdrojů," uvedl zástupce ministerstva vnitra.

Podle odborníka na extremismus Michala Mazla vláda uspěla už teď, protože materiál, který předložila je opravdu kvalitní. "Druhá věc je, jak se soud postaví k tomu, nakolik tato strana představuje v tuto chvíli bezprostřední ohrožení ústavního pořádku," řekl Mazel.

On sám u této otázky vždy váhal. "Na druhou stranu je z historie známo, že spolky, které vytvořily diktaturu s koncentračními tábory, měly pět let předtím podporu necelá tři procenta," uvedl odborník na extremismus.

Mazel si nemyslí, že by případě, že stát u soudu neuspěje, radikálové posílili. "Pro většinu lidí nejsou pozitivní. Není to pro ně alternativa. Sociální demagogie sice může někoho oslovit, ale nikdo nestojí o to, aby se sociální problémy řešily prostřednictvím návratu nacismu," myslí si Mazel.

Stejná strana pod jiným názvem

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas už předeslal, že i když soud jeho stranu zruší, členové se přesunou pod jinou hlavičku a budou fungovat dál. Podle Bačkovského ale má význam už samotný soud s touto stranou.

"Už samotné soudní projednávání dobře ukázalo o jakou skupinu jde, k čemu se hlásí. Navíc je důležité, aby stát vyslal jasný signál, že určité chování je už nepřípustné a státní moc proti němu zakročí," je přesvědčen Bačkovský.

Neonacisté jsou oslabeni

Ministr vnitra Martin Pecina si myslí, že i kdyby Nejvyšší správní soud Dělnickou stranu nerozpustil, nepůjde o žádnou tragédii. Policejní zásahy z poslední doby podle něj neonacistické hnutí v Česku už oslabily dost.

"Na druhou stranu to hnutí má schopnost se znovu resuscitovat. Jsou to lidé, kteří tomu skálopevně věří, organizují se i mezinárodně a jsou v tom i docela slušné peníze," dodává Karel Bačkovský.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme