Soud by měl rozhodnout o dalším osudu Slovanské epopeje

Okresní soud ve Znojmě by měl dnes odpoledne rozhodnout o předběžném opatření kvůli stěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy. Přemístění děl Alfonse Muchy zakázal v červenci tamní Městský úřad a zabránil tak hlavnímu městu vystavit dvacet obřích obrazů ve Veletržním paláci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovanská epopej | Foto: kultura.praha-mesto.cz

Znojemský soudce Roman Vystrčil vysvětlil, že v pondělí vyzvali jak město Moravský Krumlov tak společnosti Incheba k vyjádření. „A to vyjádření do čtvrtka, tedy do 30. 9.“ Až pak soudce rozhodne o předběžném opatření. To ale ještě neřeší způsob, jakým bude rozhodnuto v konečné fázi, tedy zda Slovanská epopej bude vydána hlavnímu městu nebo ne.

Velká dvorana Veletržního paláce zeje v současné době prázdnotou. Na proskleném stropě jsou připevněné speciální fólie, které měly zajistit dobré podmínky pro více než osmdesát let staré olejomalby. Na spuštění čeká i klimatizační jednotka, která má udržovat stálou teplotu v obrovském obdélníkovém sále.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osudu Slovanské epopeje se zajímá Michaela Vetešková

„Teď čekáme, jak rozhodne soud ve Znojmě. Jedna věc je, aby svým rozhodnutím zrušil rozhodnutí Moravského Krumlova a součástí toho je i návrh na předběžné opatření, abychom jako vlastníci epopeje mohli se svým majetkem nakládat,“ vysvětluje obsah žaloby pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha.

Žalobu podala Galerie hlavního města Prahy a magistrát na město Moravský Krumlov, které mělo Slovanskou epopej od Prahy půjčenou a na společnost Incheba, která je vlastníkem zámku a Krumlovu pronajímá dva výstavní sály.

„Výstava bude do května, nebude prodloužena, ale bude potom zopakována. To znamená, že bude nová expozice na podzim příštího roku. Ta by měla být dlouhodobá.“

Národní galerie předběžně Praze přislíbila, že ji prostor Dvorany pronajme do doby, než pro dvacet obrazů vystaví speciální pavilon. Aktuálně je ve hře lokalita na vrchu Vítkov a nebo před Zemědělským Muzeem na Letné.

Zatím je Epopej k vidění v moravskokrumlovském zámku, výstava by tam měla skončit s příchodem zimy, kdy v nevytopených sálech bývají až dva stupně pod nulou.

Igor Maňour, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme