Soud chce od Ratha slyšet, kdo ho bude dál hájit v údajné korupční kauze

David Rath má dnes říci, kdo ho bude nově hájit v případu údajné korupce. Obžalovanému exposlanci to nařídil Krajský soud v Praze. Včera se totiž nemohlo pokračovat kvůli tomu, že Rath přišel bez advokátů. Státní zástupce to označil za další zoufalou obstrukci obhajoby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exposlanec David Rath obžalovaný z korupce na chodbě Krajského soudu v Praze

Exposlanec David Rath obžalovaný z korupce na chodbě Krajského soudu v Praze | Zdroj: ČTK

Před víkendem David Rath vypověděl plné moci svým dvěma právníkům. Místo nich chtěl, aby ho zastupoval advokát Michal Pacovský.

To je shodou okolností strýc Roberta Pacovského - soudce, který má případ na starosti. Rath tvrdil, že ho právník oslovil sám od sebe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rath má soudu říct, kdo ho bude nově hájit v údajné korupční kauze. Tu sleduje redaktorka Veronika Hlaváčová

„S tím, že je ochoten přebrat moji obhajobu, že má dlouhodobý plán, jak to strategicky vést jinak než moji obhájci. Dostal ode mě všechny důvěrné informace o obhajobě, přípravě a kauze. Jsem tím skutečně šokován,“ reagoval Rath na situaci, že právník Michal Pacovský k soudu nepřišel a odmítl ho nakonec zastupovat.

Údajně proto, že si myslel, že jde o novou kauzu a ne o případ, který se už blíží ke konci. Státní zástupce Petr Jirát označil postup za zoufalou obstrukci. Pokud si Rath vybere úplně nového právníka, zase tím trochu zdrží projednávání případu.

Žalobce navrhuje pro Ratha trest 9 let vězení a propadnutí veškerého majetku. Podle něj se vědomě podílel na korupci ve veřejných zakázkách. Rath od začátku svoji vinu popírá.

„Každopádně nový obhájce, pokud to nebude staronový, ale úplně nový obhájce, bude žádat o čas na to, aby si mohl prostudovat spis. Ten čas stanoví předseda senátu. Po tu dobu se samozřejmě hlavní líčení konat nemůže,“ vysvětluje Jirát.

Výhrady k postupu Davida Ratha netají ani Krajský soud v Praze, říká jeho mluvčí Zuzana Steinerová: „Lze spatřovat v postupu obhajoby snahu dostat řízení zpět na samý počátek soudního projednávání obžaloby.“

V případu se už čeká jen na závěrečné řeči obhajoby. Pak už chce soudce vynést verdikt.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme