Soud Dalíkovi ušetřil cestu z vězení. Zastavil stíhání hackera, který ho vydíral

Hned jak začalo, uťal soud hlavní líčení v případu hackera Adama Š., který se pokusil vydírat Marka Dalíka. Obžalovaný muž se přiznal, lobbistovi se omluvil a stejně jako dalším poškozeným mu nabídl odškodnění. Soud díky tomu jeho stíhání v pondělí podmíněně zastavil. Dalík tak nemusí cestovat z vězení, kam nastoupil začátkem září kvůli korupci kolem nákupu obrněnců Pandur. V hackerské kauze totiž figuruje jako klíčový svědek. Případ ale zřejmě nekončí, státní zástupkyně totiž s rozhodnutím soudu nesouhlasí a je pravděpodobné, že proti němu podá stížnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Dalík nastupuje do věznice Praha-Ruzyně | Foto: Martin Svozílek

Adam Š. se loni v červnu naboural do Dalíkova e-mailu. Za navrácení schránky po něm požadoval 50 tisíc korun v bitcoinech. V opačném případě hrozil zveřejněním jejího obsahu. Jenže Dalík kontaktoval policii a hackera pod záminkou předání peněz nalákal do pasti. Muž z Olomoucka se kriminalistům k jednání přiznal. Postupně se ukázalo, že Dalík nebyl zdaleka jediným, na něhož zaútočil.

Dalík pomohl policii. Svého hackera-vyděrače vlákal do pasti

Číst článek

Omluvil se a nabídl peníze

Už při výslechu tvrdil, že ve skutečnosti nikoho nechtěl okrást a svého chování lituje. A tento postup se mu zjevně vyplatil. „Trestní stíhání bylo podmíněně zastaveno. Obžalovaný zaslal všem poškozeným omluvný dopis a nabídl odškodnění. Zrovna panu Dalíkovi stačila omluva, peníze nechtěl,“ řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Martin Slováček, předseda Obvodního soudu pro Prahu 6, který trestní stíhání zastavil.

Někteří poškození na rozdíl od Dalíka peníze přijali, podle Slováčka šlo v jednom případě o 25 tisíc, ve druhém o pět tisíc. Zbytek včetně lobbisty se spokojil s omluvami. Nabídka Dalíkovi přitom mohla být nejvyšší. „Byl terčem více útoků, je možné, že nabídla k němu byla vyšší,“ vysvětlil Slováček.

Obžaloba v případu vydírání Marka Dalíka by zpravy.rozhlas.cz on Scribd

Policie zkoumala souvislost se Sobotkou

Případ, o jehož detailech informoval Zpravodajský web Českého rozhlasu, vyvolal rozruch. Dalík jako někdejší blízký spolupracovník premiéra Mirka Topolánka a vlivný zákulisní hráč mohl mít v ukradené schránce citlivé informace. Policii zarazila nízká částka, kterou po něm hacker požadoval. Prověřovala tak motiv krádeže dat a také linku vedoucí k hackerským útokům na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), do jehož e-mailového účtu se nabourali zkraje letošního roku (VÍCE ZDE). Žádnou spojitost ale vyšetřovatelé nezjistili.

"Dalíkův" hacker však tvrdil, že mu šlo pouze o adrenalin, nikdy prý neměl v úmyslu zveřejnit obsah napadených schránek. A to ani v případě, že by mu jeho oběti odmítly poslat požadované částky. Ani pokání a zaplacených 30 tisíc však Adamovi Š. možná nepomůže, i přes pondělní rozhodnutí soudu totiž kauza definitivně neskončila.

Zastupitelství nesouhlasí

„Státní zastupitelství s podmíněným zastavením nesouhlasí, může si podat stížnost,“ uvedl Slováček. Jestli tak Obvodní státní zastupitelství opravdu učiní, není prozatím jasné. Žalobkyně Petra Lukášová již u Obvodního zastupitelství pro Prahu 6, jež podávalo obžalobu, nepracuje. A náměstkyně Blanka Kusáková k případu v úterý neměla informace. „Musím se napřed podívat do spisu,“ uvedla pouze.

Podmíněným zastavením případu ušetřil soud Dalíkovi cestu z vězení, kam nastoupil letos 1. září. Žalobkyně ho totiž plánovala vyslechnout jako klíčového svědka. Za mříže lobbistu poslal městský a později i vrchní soud. Dalík si podle nich řekl o půlmiliardový úplatek v souvislosti s nákupem pandurů. Odsedět si má čtyři roky. Zvrátit by to mohl Nejvyšší soud, kam podali Dalíkovi advokáti dovolání. Stejný krok však učinil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podle něhož je čtyřletý trest pro Dalíka příliš mírný.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme