Soudcův strýc se brání výpadům Ratha. 'Nezastupuji ho, jsou to pohádky a nesmysl,' tvrdí advokát

Za pohádku a nesmysl označil advokát Michal Pacovský tvrzení Davida Ratha před soudem. Pacovský je strýc soudce, který o Rathovi rozhoduje. A podle exposlance obžalovaného z korupce představuje hlavní důvod, proč by se měl soudce Robert Pacovský vyloučit z jednání. Rath ve středu dokonce u soudu oznámil, že ho Michal Pacovský doteď obhajuje, nechal také prověřit, zda Pacovský nevyužíval blízkého vztahu se soudcem-synovcem, aby se obohatil.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Advokát Michal Pacovský | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Rath krátce před vyhlášením rozsudku v roce 2015 vypověděl plnou moc svým dosavadním advokátům a najal Michala Pacovského. Ten však druhý den plnou moc vypověděl, protože údajně původně myslel, že bere obhajobu v jiném řízení. Rath a jeho obhájci ho prý oklamali. Advokátní komora ho nicméně za tento postup potrestala pokutou 15 tisíc korun.

Lhal jste, musíte mě nenávidět, zaútočil Rath na soudce. Ten mu pohrozil vykázáním ze síně

Číst článek

Obžalovaný exhejtman však ve středu u soudu tvrdil, že Pacovský ho nikdy nepřestal hájit, protože plnou moc nevypověděl podle zákona. Advokáta dále obvinil ze lži, ale také z rodinného komplotu se synovcem Robertem - soudcem Rathovy kauzy. Mohli prý při obhajobě využívat rodinných vazeb soudce - advokát. Rath kvůli tomu podal podnět k Nejvyššímu státnímu zastupitelství. 

Pohádky, nesmysl

Michal Pacovský se ale proti vážným tvrzením na svoji adresu ohradil a odmítl, že by exposlance nadále hájil. "Ratha nezastupuji, jsou to všechno pohádky," napsal serveru iROZHLAS.cz. Rathův postup prý chápe. "Brání se, jak může," dodal Pacovský.

Za "nesmysl" považuje tvrzení exposlance, že ho s nabídkou pomoci kontaktoval přes exsenátora a lékaře Vladimíra Drymla. Toho i advokáta Pacovského navrhl Rath před krajským soudem vyslechnout.

Právě fakt, že advokát tvrdí, že si Rath vymýšlí, je podle exposlance dostatečně pádným argumentem k tomu, aby se soudce Robert Pacovský z rozhodování v kauze vyloučil. "Jak mě může soudit soudce, jehož rodinný příslušník o mně a mých obhájcích prohlašuje, že jsme ho oklamali?" ptal se Rath v soudní síni.

David Rath před Krajským soudem v Praze | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Soudce obvinil ze lži

Ze lži kvůli strýci ostatně obvinil také soudce. "Podle mého soudu pan soudce lhal v tom, že nevěděl, že jeho strýc převzal právní zastoupení, protože při výpovědi před soudem si jeho asistentka vzpomněla na telefonát z advokátní kanceláře Pacovský. Bohužel nebyla zbavena mlčenlivosti, a tak neodpověděla, zda o tom soudce Pacovského informovala," dedukoval Rath.

Rath a dalších deset obžalovaných kvůli korupci ve Středočeském kraji stojí před Krajským soudem v Praze již podruhé. Soud již jednou někdejšímu hejtmanovi udělil trest 8,5 roku, avšak odvolací Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil kvůli nezákonným odposlechům, klíčovému důkazu obžaloby. Odposlechy do hry pak vrátil Nejvyšší soud, jenž rozhodl, že je policie získala v souladu se zákonem. Jednání pokračuje ve čtvrtek výslechem soudního znalce kvůli zakázce na opravu gymnázia v Hostivici.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme