Soud definitivně osvobodil exministra Bartáka v kauze tatrovek

Pražský vrchní soud dnes definitivně zprostil obžaloby bývalého ministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze údajné korupce při nákupu aut Tatra pro armádu. Potvrdil tak rozsudek městského soudu z letošního května. Verdikt je pravomocný, lze proti němu podat mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Barták u soudu | Zdroj: ČTK

Podle obžaloby chtěli muži od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které měla firma při dodávce několika stovek terénních aut.

Tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták prý při návštěvě amerického Centreville, kam odjel v únoru 2008 jako člen delegace premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši pěti milionů dolarů (přes 80 milionů korun). Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem.

Bartákův známý a majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se údajně snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Podle spisu sliboval například zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů.

Obžaloba Bartáka vinila z přijímání úplatku, Smrže z pokusu o podvod. Oba obžalobu odmítali.

Dnešní verdikt příliš překvapivý není. Stejně rozhodl už Městský soud v Praze v květnu a od té doby se neobjevila žádná zásadní informace, která by kauzu nějak posunula.

Martin Barták po dnešním verdiktu prohlásil, že doufá, že rozsudek je definitivní tečkou za případem, pro Michala Smrže však kauza, zdá se, ještě neskončila.

Smrž zvažuje, že se bude usoudit o odškodnění za to, jak se obvinění podepsalo na jeho podnikání. Sám Smrž prý škodu odhaduje na 100 milionů korun.

ČTK, kov, Antonín Viktora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme