Soud definitivně zprostil Hučína 30 let staré obžaloby z ozbrojování

Olomoucký krajský soud definitivně zprostil obžaloby bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína z nedovoleného ozbrojování. Tohoto skutku se měl někdejší disident dopustit téměř před třiceti lety. Komunistická justice ho v 1977 odsoudila za shromažďování pistolí, nábojů a výbušnin k devíti měsícům nepodmíněně. Hučín nepopíral, že se zbraně snažil získat, tvrdil ale, že to bylo kvůli boji s komunistickou diktaturou. Nad dnešním rozsudkem ale nijak nejásal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Hučín (vpravo)

Vladimír Hučín (vpravo) | Foto: Vladislav Galgonek

"Nečekejte ode mě nějaké radostné reakce, je to v podstatě jakési Pyrrhovo vítězství. Kdybych nebyl důstojníkem BIS, nebyl předsedou občanských komisí a neměl přístup k materiálům, které jsem byl schopen předložit, tak bych justici k tomuto rozhodnutí nedonutil. Já do svědomí těch soudců nevidím," uvedl po vynesení verdiktu Vladimír Hučín.

Osvobozující rozsudek nad Hučínem v této kauze už loni vynesl okresní soud v Přerově a olomoucký krajský soud ho dnes potvrdil. Zamítl totiž odvolání státní zástupkyně.

Soudního procesu se zúčastnily desítky Hučínových sympatizantů z celé země. Také oni opouštěli soudní síň se smíšenými pocity. "Myslím, že je to první vlaštovka. Měly by následovat další. Je to dílčí úspěch." "Přeci je to první krůček k tomu, aby se konečně v této zemi objevoval i od těchto lidí, kteří sami mají máslo na hlavě, pokus o spravedlnost."

Vladimíra Hučína ještě čekají další soudy. Čelí žalobě z dalších šesti trestných činů, které se týkají jeho práce u Bezpečnostní informační služby v 90. letech. Podle obžaloby jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny.

Marika Táborská, Marie Hovadíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme