Soud definitivně zprostil Hučína 30 let staré obžaloby z ozbrojování

Olomoucký krajský soud definitivně zprostil obžaloby bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína z nedovoleného ozbrojování. Tohoto skutku se měl někdejší disident dopustit téměř před třiceti lety. Komunistická justice ho v 1977 odsoudila za shromažďování pistolí, nábojů a výbušnin k devíti měsícům nepodmíněně. Hučín nepopíral, že se zbraně snažil získat, tvrdil ale, že to bylo kvůli boji s komunistickou diktaturou. Nad dnešním rozsudkem ale nijak nejásal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Hučín (vpravo) | Foto: Vladislav Galgonek

"Nečekejte ode mě nějaké radostné reakce, je to v podstatě jakési Pyrrhovo vítězství. Kdybych nebyl důstojníkem BIS, nebyl předsedou občanských komisí a neměl přístup k materiálům, které jsem byl schopen předložit, tak bych justici k tomuto rozhodnutí nedonutil. Já do svědomí těch soudců nevidím," uvedl po vynesení verdiktu Vladimír Hučín.

Osvobozující rozsudek nad Hučínem v této kauze už loni vynesl okresní soud v Přerově a olomoucký krajský soud ho dnes potvrdil. Zamítl totiž odvolání státní zástupkyně.

Soudního procesu se zúčastnily desítky Hučínových sympatizantů z celé země. Také oni opouštěli soudní síň se smíšenými pocity. "Myslím, že je to první vlaštovka. Měly by následovat další. Je to dílčí úspěch." "Přeci je to první krůček k tomu, aby se konečně v této zemi objevoval i od těchto lidí, kteří sami mají máslo na hlavě, pokus o spravedlnost."

Vladimíra Hučína ještě čekají další soudy. Čelí žalobě z dalších šesti trestných činů, které se týkají jeho práce u Bezpečnostní informační služby v 90. letech. Podle obžaloby jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny.

Marika Táborská, Marie Hovadíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme