Soud dnes vynese rozsudek v kauze Budišov, čeká se zproštění viny

Třebíčský okresní soud dnes zřejmě vynese rozsudek v takzvané kauze Budišov. Z vydírání architekta Marka Řičáře jsou obžalováni bývalý poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka. Státní zástupce však včera požádal o zproštění pro oba obžalované kvůli pochybnostem o věrohodnosti výpovědí klíčových svědků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budišov na Třebíčsku | Foto: obec Budišov

U Okresního soudu v Třebíči státní zástupce Zdeněk Špaček řekl, že ke zproštění viny ho vedly zásadní pochybnosti o věrohodnosti hlavních svědků v průběhu řízení. "Způsob podání výpovědi inženýra Říčaře především, potom je docela problematické to jeho postavení utajovaného svědka. Myslím si, že z pozic svědků mají lidé vypovídat jednoznačně. Od začátku bylo zřejmé, že se bude posuzovat věrohodnost osob a mám pocit, že věrohodnost těch klíčových svědků zásadně zpochybněna byla," uvedl Špaček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie zadržela Zdeňka Doležela, bývalého šéfa kabinetu premiérů Grosse a Paroubka. Pracovníci Útvaru pro odhalování organizovaného zadrželi také starostu Budišova na Třebíčsku. Více redaktorka Petra Kraclová a reportér TV Nova Janek Kroupa.

Bývalý poradce sociálnědemokratických premiéru Zdeněk Doležel a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka, obžalovaní z údajného vydírání architekta Marka Říčaře, návrh na zproštění viny odmítli komentovat. Rozsudek v kauze Budišov má padnout dnes ve 13 hodin.

Kauzu, která je spojena s budišovským zámkem, projednává soud od 7. července. Z vydírání byl původně obžalován také bývalý starosta Budišova Ladislav Péťa, který však letos v květnu zemřel. Vydírání se skupina údajně dopustila tím, že požadovala po Řičářovi vydání účetnictví společnosti Bono Publico, jejímž prostřednictvím měla být získána evropská dotace na opravu zámku. Péťa, Doležel a Řehulka údajně nadhodnotili náklady na rekonstrukci zámku tak, aby si mohli mezi sebe rozdělit zhruba 30 milionů korun. V souvislosti s podezřením z podvodu a manipulace s dotacemi však žádné obvinění nepadlo. Doležela a Péťu kriminalisté původně vinili také z úplatkářství. Doležela ale státní zastupitelství tohoto obvinění zprostilo a u Péti ho překvalifikovalo z přímého úplatkářství na nepřímé.

Klíčového svědka Řičáře však policie v minulých dnech obvinila z úvěrového podvodu a praní špinavých peněz. Údajně nevyužil správně patnáctimilionovou dotaci ministerstva pro místní rozvoj, určenou pro společnost, v níž působil.

Přečtěte si také:

ČSSD: Aféra s čerpáním peněz z EU je selháním jednotlivců
Policie zatkla tři podezřelé z vydírání a podvodů, mezi nimi i Zdeňka Doležela
Koněšín i Třebíč odmítají zneužívání dotací z EU
Soud poslal do vazby i obviněnou náměstkyni ministra Jourovou

Monika Červená, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme