Popularita dohod o vině a trestu roste, oproti roku 2019 jich letos žalobci navrhli skoro trojnásobek

Zájem o uzavírání dohod o vině a trestu v české justici roste. Od ledna do listopadu letošního roku jich státní zástupci navrhli 470, o 201 více než loni. Oproti roku 2019 jde dokonce o téměř trojnásobek, jak ukazují data Nejvyššího státního zastupitelství. Mezi obviněnými, kterým ji soud letos schválil, figurují například podnikatel Tomáš Horáček, známý právník Jiří Teryngel nebo žhář, který v Bohumíně zavraždil 11 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Ostravě potvrdil na konci listopadu za vraždu 11 lidí doživotní trest pro žháře z Bohumína na Karvinsku. Obžalovaný s žalobcem už před časem uzavřel dohodu

Krajský soud v Ostravě potvrdil na konci listopadu za vraždu 11 lidí doživotní trest pro žháře z Bohumína na Karvinsku. Obžalovaný s žalobcem už před časem uzavřel dohodu | Zdroj: Profimedia

Obviněný exsoudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák navštívil Jiřího Teryngela u něj doma a odjel s igelitovou taškou.

‚Nechtěl jsem dělat ostudu.‘ Právník Teryngel kvůli kauze soudce Sováka skončil s advokacií

Číst článek

Podle serveru Seznam Zprávy někdejší advokát Viktora Koženého policistům při výslechu tvrdil, že si Sovák odvezl pouze zvěřinu. Později připustil, že k ní přibalil i 100 tisíc korun. Za nepřímé úplatkářství mu hrozily až dva roky za mřížemi.

V červnu - ještě během přípravného řízení v Sovákově korupční kauze - si však Teryngel vyslechl pravomocný rozsudek. Soudní síň opustil s milionovou pokutou. Soudci v Berouně mu totiž schválili dohodu o vině a trestu. V takovém případě se obviněný vzdá práva na projednání před soudem a přizná vinu. Obžaloba poté požádá soud o mírnější trest.

Tuzemská justice využívá takové řešení čím dál častěji. Teprve loni v říjnu ale začala platit novela trestního zákoníku, která nástroj rozšířila na nejtěžší zločiny.

I díky tomu letos státní zástupci soudu navrhli dohodu o vině a trestu ve 470 případech, z toho bylo 128 závažných trestných činů. Pro srovnání: loni bylo navržených dohod 269, o závažné zločiny se jednalo v jednatřiceti případech.

„Naší motivací je uzavírat dohodu co možná nejdříve, ideálně na počátku vyšetřování. Pokud přičteme i případy, kdy se strany domluví na uzavření dohody o vině a trestu až v průběhu hlavního líčení, často na návrh soudce, tak v loňském roce statistiky uvádějí 18 takových pravomocně uzavřených případů, od ledna do listopadu 2021 pak 124 případů,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Ondřej Malý.

Pozor na výši trestů

Jakub Drápal, odborník na trestní právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, přičítá nárůst „popularity“ právě zmíněné změně pravidel.

„Dohody se díky tomu můžou vztahovat na víc případů. S tím je spojené i větší povědomí. Je možné, že zároveň s tím si to více uvědomili někteří obhájci. Státní zastupitelství s Nejvyšším soudem dělaly semináře, aby přiměly státní zástupce a soudce nástroj akceptovat a využívat,“ přiblížil právník pro iROZHLAS.cz.

Před ještě větším rozšířením však varoval. „Myslím si, že široké používání v našich podmínkách za této situace by nevedlo k dobrým výsledkům. Třeba v Anglii existuje jasně stanovená teorie i praxe, jakou ‚slevu‘ mám dostat v různých fázích trestního řízení. Nám k tomu jasnější úvahy chybí,“ řekl.

A přidal další argument: „Mezi soudci i státními zástupci jsou rozdíly v tom, jaké tresty navrhují. Proto není úplně jednoduché posoudit, jestli ‚sleva‘ vedla ke spravedlivému trestu. Za stejný trestný čin by jeden uložil dvouletý trest a druhý tři a půl roku. Kdybych ‚slevil‘ třetinu u prvního, tak bych se nedostal zdaleka na stejný trest, jako kdybych ‚slevil‘ třetinu z 3,5 roku.“

Rozkrývání korupce?

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nicméně už v srpnovém rozhovoru pro server iROZHLAS.cz uvedl, že dohody „velmi podporuje“.

Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové můžou výrazně přispět k „rozkrývání závažné organizované trestné činnosti“. Už dříve pro iROZHLAS.cz uvedla, že jeho využívání je „žádoucí u činů hospodářské a korupční povahy“.

Soud schválil dohodu o vině a trestu pro podnikatele Horáčka, uložil pětimilionový finanční trest

Číst článek

Jako například v případě kauzy údajně zmanipulovaných nemocničních zakázek. Jednomu z aktérů - podnikateli a lobbistovi Tomáši Horáčkovi - schválil Obvodní soud pro Prahu 5 dohodu o vině a trestu 13. prosince. „Učinil doznání, které je použitelné proti ostatním obviněným,“ přiblížil státní zástupce Zdeněk Matula, proč mu navrhl nižší trest.

„Trestní řád stanovuje podmínku, že na své výpovědi musí trvat, čili činit i kroky v rámci souběžného řízení. Pokud by tak neučinil, je to důvod ke zrušení dohody,“ dodal.

Další nespornou výhodou je rychlost. „Neprobíhá klasické dokazování, hlavní líčení s výslechy svědků, s výslechem obžalovaného, se závěrečnými řečmi, takže hlavním benefitem je urychlení a odformalizování trestního procesu,“ popsal pro Českou televizi mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme