‚Když jsem ho odmítla, vyhodil mě ze stáže.‘ Svědkyně před soudem vypověděla o zkušenosti s Ferim

Obvodní soud pro Prahu 3 se ve čtvrtek vrátil k projednávání kauzy exposlance Dominika Feriho. V půlroční pauze se vypracovávaly znalecké posudky, jejichž závěry znalci odprezentovali. Celé dopolední jednání tak proběhlo za zavřenými dveřmi. Svědkyně, kterou soud předvolal, pak vypověděla, že Feri na ni sexuálně naléhal a následně jí stáž předčasně ukončil.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:22 26. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Feri u soudu

Dominik Feri u soudu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dominik Feri, který čelí obžalobě ze dvou znásilnění a pokusu o znásilnění, se po půl roce vrátil do soudní síně. Spolu s ním přišli do budovy soudu i dva znalci, kteří přišli odprezentovat své závěry v posudcích z oblasti psychologie - psychiatrie.

Feri nespáchal přestupek, když vyzradil jméno svědkyně. Rozhodl to Úřad na ochranu osobních údajů

Číst článek

K jednání se Feri dostavil osobně, nechtěl ale nic komentovat a odpovídat na dotazy. Prohlásil, že trvá na své nevině. Soudkyně Lenka Hájková pak rozhodla o tom, že celé dopolední jednání bude neveřejné.

„Je zřejmé, že v rámci výpovědi znalců budou probírány velmi citlivé údaje týkající se hodnocení osobnosti obou poškozených, týkající se jejich duševního zdraví, a vyloučení veřejnosti je tudíž odůvodněno důležitým zájmem poškozených na ochraně jejich osobnostních práv. Lze souhlasit s tím, že tento zájem převažuje nad zájmem na veřejnosti hlavního líčení,“ odůvodnila rozhodnutí senátu.

Odpoledne se pak přistoupilo k listinným důvodům a přehrávání videí, které předložil Feri v rámci své obhajoby. Na nich byly například zobrazeny prostory Poslanecké sněmovny. Exposlanec se tím snažil dokázat, že jedna z obětí nevypovídala pravdu.

Další videa byla podle Feriho stažena z instagramu jedné z obětí. Na nich někdo zaznamenal propalestinskou demonstraci v Německu. Obžalovaný tvrdí, že je natočila oběť tohoto případu, a dokládá tím, že se nevyhýbá většímu množství lidí, jak tvrdí.

‚Chtěl ke mně domů‘

Soud předvolal také svědkyni, která se účastnila stáže u Feriho v Poslanecké sněmovně v době, kdy měl spáchat jeden ze skutků. Vypověděla, že na ni každý den sexuálně naléhal a nakonec, když ho odmítla, jí praxi předčasně ukončil.

„Musela jsem na stáži být až do noci, pořád mi psal, jestli nemůže ke mně domů, v tu dobu jsem bydlela u kamarádky a on chtěl k ní se mnou,“ řekla. „Psal mi, jestli budeme v kanceláři, že budeme něco dělat, psal mi, jestli budeme mít sex,“ pokračovala.

Před soudem uvedla, že jí Feri psal tajné zprávy na facebooku, které časem zmizely. Odmítla, že by jí exposlanec fyzicky obtěžoval. „Nevzpomínám si, že bych někomu stáž doporučovala. Naopak si vzpomínám, že jsem všem říkala, ať ho nevolí, že vím, jaký je to člověk,“ řekla.

Předčasné ukončení stáže obžalovaný okamžitě odmítl, rozporoval také další některé odpovědi na otázky. „Nikdy, nikdy, nikdy jsem nepodmiňoval účast na stáži sexem,“ reagoval.

Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 3 Darina Maříková uvedla, že kromě výslechu znalců by soud měl předvolat ještě jednu svědkyni. Tím by podle ní mohlo skončit dokazování. Zda Feriho obhajoba již nepřinese nové důkazy, ale exposlanec nepotvrdil. „Návrhy na doplnění dokazování nemohu nyní komentovat,“ napsal dříve v SMS s tím, že se všech jednání osobně zúčastní.

Rozsudek by tak mohl padnout již přesně za týden, v mezičase by mohly zaznít závěrečné řeči.

Dominik Feri u soudu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Feri dlouhodobě spáchání trestných činů odmítá. V několika výpovědích poměrně detailně rozebral důvody, proč se podle něj ani jedna z popisovaných událostí nemohla stát. V rámci své obhajoby upozornil například na nesrovnalosti výpovědí nebo na odlišnosti popisu míst, kde se měly skutky odehrát.

Tři případy před soudem

Státní zástupkyně v obžalobě popisuje tři skutky, dva z roku 2016 a třetí z roku 2018. Ve dvou případech viní Feriho ze znásilnění, ve třetím z pokusu o znásilnění. Bývalému poslanci hrozí až desetileté vězení, obžaloba totiž tvrdí, že se jednoho ze skutků dopustil na tehdy sedmnáctileté dívce.

Před soudem se již četl i exposlancův psychiatrický posudek, podle kterého by údajná znásilnění nebyla podmíněna duševní nebo sexuální poruchou.

Co je znásilnění? Státní zástupci a policisté si zákon vykládají ve prospěch pachatelů, tvrdí novinářka

Číst článek

„Nebyl u něho zjištěn z psychologického či sexuologického hlediska žádný předpoklad, který by ho vedl ke spáchání činu, z něhož je vyšetřován z důvodu psychické či sexuální poruchy,“ stojí v posudku.

Soud při dřívějších jednáních již vyslechl i oběti. Všechna tato líčení se konala s vyloučením veřejnosti, ženy byly v jiné místnosti než obžalovaný Feri, aby se spolu vzájemně nepotkali.

První skutek se podle státní zástupkyně Petry Gřivnové stal v noci na 25. března 2016 ve Feriho bytě v Praze 3. Feri se podle žalobkyně pokoušel tehdy nezletilou dívku líbat a sahat na ni, ačkoli mu dávala najevo, že si s ním intimní kontakt nepřeje.

Feri jí údajně poté začal říkat, že je nevyspělá, a přemlouval ji k intimnostem. Obžaloba tvrdí, že když chtěla dívka z bytu odejít, nabídl jí Feri nealkoholický nápoj, po jehož požití se dostala do stavu „částečné ztráty vědomí“. Feri pak s dívkou podle spisu mimo jiné prováděl orální sex.

‚Pouze jsme se líbali‘

Druhý skutek se podle žalobkyně stal v listopadu 2016, opět ve Feriho bytě. S touto ženou měl Feri podle obžaloby pohlavní styk, a to přes její nesouhlas. Třetí incident se stal podle žalobkyně na konci února 2018, kdy si Feri pozval do Poslanecké sněmovny ženu kvůli možné pozici stážistky.

Feri jde k soudu, trvá na nevině. Pro ty ženy to byly dva roky pekla, shrnují reportéři

Číst článek

Feri ji podle obžaloby v kuchyňce začal osahávat, snažil se ji líbat a ignoroval její nesouhlas. Dívce se podařilo odejít, státní zástupkyně proto skutek kvalifikuje jako pokus o znásilnění. Feri vinu ve všech popisovaných případech odmítl.

K prvnímu případu řekl, že se s dívkou pouze líbal, a když nechtěla pokračovat, nenaléhal na ni. Důrazně odmítl, že by jí podal nápoj s omamnou látkou. Ke druhé ženě řekl, že s ním měla konsenzuální styk. Se třetí dívkou, o které obžaloba mluví, se Feri podle svých slov také líbal s jejím souhlasem.

Feri po zveřejnění výpovědí dívek v médiích rezignoval na poslanecký mandát a oznámil, že nebude kandidovat ve volbách do Sněmovny v roce 2021. Skončil také v TOP 09 a stáhl se z veřejného života.

Vít Kubant, Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme