Soud jedná o žalobě Autostrade k tendru na mýtné

Krajský soud v Brně dnes rozhoduje o případném zrušení předběžného opatření, které firmě Kapsch dočasně zakazuje pokračovat ve výstavbě systému elektronického mýta na našich dálnicích. Žádost v tomto duchu předalo na dnešním soudním jednání ministerstvo dopravy, tedy den poté, co stejný krok udělala firma Kapsch. Soud vydal přechodný zákaz 9. října na návrh konkurenční firmy Autostrade, která v tendru na zavedení systému mýtného neuspěla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kolona kamiónů na dálnici | Foto: Věra Luptáková

Firma Autostrade si stěžovala na postup Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, který už dvakrát výsledky tendru potvrdil. Soud by měl případ buď vrátit zpět k projednání antimonopolnímu úřadu nebo jeho postup posvětí.

Jak Radiožurnálu vysvětlil mediální zástupce Autostrade Roman Pospíšil, na soud se obrátili proto, že firma Kapsch a ministerstvo dopravy nereagovaly na březnový verdikt soudu, aby zastavily práce.

"Již v březnu tohoto roku přiznal brněnský soud takzvaný odkladný účinek žalobě, kterou společnost Autostrade podala proti rozhodnutí předsedy antimonopolního úřadu. Přesto společnost Kapsch začala s výstavbou mýtných bran, respektive mýtného systému. Z tohoto důvodu se společnost Autostrade obrátila na opět."

Firma Autostrade si stěžovala na postup Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, který už dvakrát výsledky tendru potvrdil. Soud by měl případ buď vrátit zpět k projednání antimonopolnímu úřadu nebo jeho postup posvětí. V obou případech předběžné opatření přestane platit automaticky.

Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina potvrdil, že jeho úřad případ znovu otvírat nebude : "Z našeho pohledu již není možné ten tendr zneplatnit. Z našeho pohledu je možné konstatovat, že byl porušen zákon, pokud tak soud rozhodne. A z našeho pohledu je možné udělit pokutu."

Dnešní verdikt soudu a následně ani případné rozhodování antimonopolního úřadu už na vítězi tendru nic nezmění.

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme