Soud: K porodu doma by měla nemocnice zajistit asistentku. Odborníci jsou proti
Informace o rozhodnutí pražského Městského soudu, která byla zveřejněna dnes odpoledne, znovu připomněla spory, které se v Česku dlouhodobě vedou kolem domácích porodů. V rozsudku, který padl minulý týden, stojí, že příslušná nemocnice by měla být připravena zajistit odbornou asistentku ženám, které chtějí rodit v domácím prostředí. Sami porodníci ale mají k rozhodnutí soudu výhrady.
Podle právničky Ligy lidských práv Zuzany Candigliota je případů jako ten, který řešil pražský Městský soud, mnohem více.
„Jde o případy, kdy přání žen je porodit doma a stát jim neposkytuje vůbec žádnou péči a dává od nich ruce pryč. A ony jsou pak nuceny vyhledávat sice péči porodních asistentek, ale pololegálně, protože porodní asistentky k tomu v naprosté většině případů k nemají registrace,“ řekla Candigliota ve večerních Ozvěnách dne.
Hosty Ozvěn dne byli právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota a prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák
V Česku jde o první známý případ, kdy se někdo v podobné věci obrátil na soud. Inspirace vzešla z rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva v řízení proti Maďarsku.
„Pokud stát omezuje možnost žen zvolit si porod doma a brání porodním asistentkám, aby jim péči poskytovaly, tak zasahuje do jejich práva na soukromí,“ popsala závěry evropského rozhodnutí Candigliota.
Rozsudek Městského soudu ještě není pravomocný, podle právničky by ale mohl mít dopad na další případy. Prý se ozvaly další ženy, které se chtějí podobným způsobem domáhat toho, aby stát vůči nim nebyl lhostejný.
Odborníci: Domácí porod není správný postup
Gynekologům a porodníkům se ale rozhodnutí soudu nelíbí, a to hlavně kvůli riziku, které může domácí porod představovat pro matku i dítě. S porodem doma ale také nesouhlasí z lékařského hlediska.
„Chceme maximální bezpečí pro rodičku i novorozence, a proto i nadále tvrdíme, že plánovat porod v domácím prostředí je postupem non lege artis. To znamená, že který lékař by toto plánoval, nepostupuje podle současných poznatků lékařské vědy,“ upozornil ve večerních Ozvěnách dne prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.
Dodal, že porod v domácím prostředí není běžná věc. Výjimkou je Nizozemí, kde jde o historickou tradici, jinde jsou prý ale porody doma v menšině.
Podle Dvořáka jde v případě rozsudku také o střet práva a medicíny. „Dle mého názoru není žádný důvod toto podporovat a hradit z veřejných prostředků. Pokud někdo chce ohrozit svoje zdraví a zdraví svého dítěte, je to čistě právo, které má. Ale nevím, proč by k tomu měl asistovat jakýkoli zdravotnický pracovník, který si myslí, že nedělá dobře, když u toho bude asistovat,“ vysvětlil postoj odborníků Dvořák.
Celý výrok soudu je tak podle něj 'plácnutím do vody'. Dvořák si nedovede představit ani praktickou realizaci rozhodnutí či právní ochranu zdravotnického pracovníka, který by u domácího porodu asistoval.