Projekt provázela řada nesrovnalostí. Byl zájem na tom, aby prošel, vypověděli experti o Čapím hnízdě

Městský soud v Praze pokračoval ve čtvrtek v rozplétání kauzy Čapí hnízdo. Vypovídat přišli další svědci. Mezi nimi také Ivana Havlíková, která psala posudek na projekt Čapího hnízdo v době, kdy se rozhodovalo o padesátimilionové dotaci. „V projektu byla spousta nesrovnalostí,“ vzpomínala. Předseda ANO Andrej Babiš se úterního líčení neúčastnil.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 15:51 27. 9. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eduard Bruna

Babišův advokát Eduard Bruna čelí po každém přerušení novinářským dotazům, které - nutno uznat - ochotně zodpovídá | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Měla jsem poznatek o zapojení Agrofertu a Andreje Babiše do Farmy Čapí hnízdo, nebyla to žádná tajná informace. I na úřadu se to vědělo, četla jsem v té době také rozhovor s paní Babišovou, kde bylo prezentováno, že to má být ‚rodinná chalupa‘,“ popisovala u soudu odbornice na stavebnictví Ivana Havlíková.

Klíčový svědek o Čapím hnízdě: Šlo o srdeční záležitost pana generálního. Po výslechu jsem přišel o práci

Číst článek

Připomínky z posudku, který si v roce 2008 objednal úřad ROP Střední Čechy, když rozhodoval o dotaci 50 milionů na Čapí hnízdo, se podle Havlíkové neřešily zcela standardním způsobem.

„Smyslem připomínek nebylo vyřadit projekt, ale snaha doplnit projekt, aby na dotaci dosáhl. Nedostatků tam bylo dost,“ uvedla. Řešily se podle ní také na úrovni vedení úřadu, což rovněž označila za nestandardní.

Zároveň přečetla jeden ze závěrů svého posudku: „Přínos pro celý region (…) nebyl dostatečně prokázán.“

Obhájce Michael Bartončík následně zasypal posuzovatelku Havlíkovou řadou dotazů týkajících se jejího vzdělání, správnosti provedeného posudku, dokumentů, ze kterých čerpala, nebo vysvětlení pojmu projektové dokumentace.

Expremiér Andrej Babiš se z jednání soudu omluvil, a to kvůli probíhající volební kampani. Spoluobžalovaná Jana Nagyová, která postoupila jako kandidátka ANO do druhého kola senátních voleb v obvodu Jihlava, do budovy soudu dorazila.

‚Měli jsme být hodní‘

Kriticky se k projektu vyjádřil i další expert Ladislav Mojžišík, který posuzoval životaschopnost plánované farmy. „Měli jsme porady zpracovatelů, na nich nám řekli, že k tomuto konkrétnímu projektu máme být hodní. Zpětně to hodnotím tak, že by byl zájem na tom, aby tento projekt prošel. Tehdy mě to však neovlivnilo,“ vypověděl před soudem.

Babišův obhájce Eduard Bruna však po přerušení hlavního líčení zhodnotil, že svědci nepřinesli žádné překvapení. „Výpovědi externích hodnotitelů nebyly úplně ve prospěch klienta, ale úplně v neprospěch taky nebyly. Zůstaly neutrální. Ti lidé, co tady dnes vypovídali, vypovídali v přípravném řízení u policie a od svých výpovědí se neodchýlili. Je ale pravda, že doplňujícími otázkami se tam něco přidalo, to dramaticky nezměnilo výpovědi u policie,“ odpověděl na dotazy novinářů.

Článek pokračuje pod online reportáží.

První dva úterní svědci příliš světla do případu nevnesli. Právnička Gabriela Knapová, stejně jako advokát a člen dozorčí rady Agrofertu Václav Knotek upozornili, že jsou vázáni mlčenlivostí. Knotek nezodpověděl ani otázku, zda zná obžalované Andreje Babiše a Janu Nagyovou.

V úterý se k soudu dostavil i například dlouholetý manažer Agrofertu a člen hnutí ANO Jan Haspeklo nebo Ladislav Šelepa, soudní znalec, který má dlouhodobou spolupráci s bankou HSBC a vytvořil znalecký posudek nacenění Farmy Čapí hnízdo. „V průběhu výstavby jsem jezdil na stavbu a kontroloval faktury k proplácení. Kontrolních dnů stavby jsem se neúčastnil,“ uvedl

Soudní líčení bude opět pokračovat ve čtvrtek od 9.00 hodin. Vypovídat by měla přijít například finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková, jejíž jméno během výslechů svědků mnohokrát zaznělo.

Soud v pondělí vyslechl bankéře Filipa Koutného, který uvedl, že Čapí hnízdo mělo být Babišovo soukromé sídlo.

Soudce Jan Šott také vyhověl obhajobě, aby se expremiérův syn Andrej Babiš mladší podrobil znaleckému posudku v oborech psychologie a psychiatrie.

Očekávaná svědectví

Státní zástupce Jaroslav Šaroch viní expremiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou z dotačního podvodu, když farma žádala o padesátimilionovou dotaci, i když na ni podle obžaloby neměla nárok.

Na případ má soud v tomto týdnu k dispozici čtyři jednací dny. Ve středu 28. září se totiž kvůli státnímu svátku zasedat nebude. Na každý den je předvoláno zhruba osm svědků.

Mezi předvolanými svědky bude tento týden finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková. Andrej Babiš junior ji zmínil při své výpovědi, když popisoval, že ho nechala v sídle Agrofertu podepsat dokument, s jehož obsahem se neseznámil.

Čapí hnízdo mělo být Babišovo soukromé sídlo, řekl bankéř. Babiše mladšího čeká znalecký posudek

Číst článek

Právě od Procházkové se podle svých slov Koutný dozvěděl o projektu Čapího hnízda. A od ní prý zjistil, že původně mělo jít o soukromé Babišovo sídlo. „Opakovaně použila slova, že je to srdeční záležitost pana generálního, jak titulovala pana Babiše,“ popsal získané informace od Procházkové.

Soudce si pak na říjen znovu předvolal Evu Filipovou, která po podání žádosti o dotaci kontrolovala realizaci projektu Čapí hnízdo.

Podle Deníku N totiž při odchodu ze soudní síně řekla, že Babiš může být rád, že toho neřekla ještě víc. Podle Šotta bude soudu muset vysvětlit.

Proces v dotační kauze Čapího hnízda se zatím odvíjí podle programu, který si předem stanovil soudce Jan Šott. Z doposud předvolaných svědků se bez omluvy nedostavila jediná svědkyně, Lenka Kratochvílová, úřednice ze Středočeského úřadu. Soud jí zřejmě nestihl řádně doručit předvolání. Vypovídat ale přišla v pondělí.

Navržené podmínky

Obžaloba tvrdí, že předseda ANO zajistil, aby společnost Farma Čapí Hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu.

Kdo zastupuje Babiše u soudu? Ostřílení advokáti z kauz, které hýbaly českým veřejným prostorem

Číst článek

Nagyová pak jako místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo podala v únoru 2008 žádost, která podniku dotaci zajistila. Rekapitulaci celého případu si můžete přečíst zde.

Babiš i Nagyová jakoukoli vinu odmítli. Podle trestního zákoníku hrozí oběma až desetileté vězení, státní zástupce Jaroslav Šaroch pro ně ale navrhuje podmínky a peněžité tresty.

Vít Kubant, Marie Veselá, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme