Činnost jsem neřídil‚ jsem nevinen‚ vypověděl Babiš u soudu. Nagyová odmítla, že by obcházela pravidla

  • „Nikdy jsem nic trestného nespáchal. Činnost společnosti Farma Čapí hnízdo jsem neřídil, ani neovlivňoval,“ řekl Andrej Babiš na svou obhajobu. „Jsem nevinen,“ uzavřel svou výpověď u soudu, který projednává kauzu o možném finančním podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo.
  • Jana Nagyová před soudem opět odmítla, že by při žádosti o dotaci na Čapí hnízdo obcházela pravidla.
  • Po výpovědi obžalovaných přerušil soudce Jan Šott hlavní líčení do čtvrtečních 9.00 hodin.
  • Předseda senátu také v úvodu jednání odmítl žádost obhajoby znovu vyslechnout psycholožku Jindřišku Záhorskou, která vyšetřovala zdravotní stav Andreje Babiše mladšího.
  • Babišův advokát pak ještě přispěchal s návrhem, aby se expremiérův syn podrobil novému znaleckému posudku v oborech psychiatrie a psychologie.

SLEDOVALI JSME ONLINE Praha (Aktualizováno: 16:21 4. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Činnost společnosti Farma Čapí hnízdo jsem neřídil, ani neovlivňoval,“ řekl Babiš na svou obhajobu. Opíral se také o některá svědectví, která zazněla před soudem dříve. Dále zpochybnil důvěryhodnost některých soudních znalců, jako například ekonomického experta Vítězslava Hálka.

Státní zástupce navrhl pro Babiše a Nagyovou podmínky. Verdikt padne v pondělí

Číst článek

Zopakoval také, že je přesvědčen, že po celou dobu je to „politicky motivované trestní stíhání“. Podle něj je celá kauza plná absurdit a takzvaných náhod.

„Nikdy jsem nic trestného nespáchal, jsem nevinen,“ ukončil Babiš svůj proslov a na doporučení svých obhájců odmítl odpovídat na otázky soudu.

Na dotaz novinářů, proč se Babiš rozhodl na otázky soudu neodpovídat, řekl jeho právník Eduard Bruna, že by mu to „vytlouklo argumenty ze závěrečné řeči“. Dodal, že nepředpokládá připuštění dalších důkazů.

‚Pravidla jsem neobcházela‘

Jana Nagyová před soudem opět odmítla, že by při žádosti o dotaci na Čapí hnízdo obcházela pravidla. „Neměla jsem nejmenší možnost pochybovat, že společnost splňuje všechny podmínky malého a středního podniku,“ trvala na svém Nagyová. Nikdo podle ní nic zatajovat nechtěl, ani nepotřeboval. A ujistila, že kvůli žádnému klientovi by neobešla zákon.

Podle svých slov také neměla tušení, že by za farmou Čapí hnízdo stál Andrej Babiš nebo přímo Agrofert. O skutečných vlastnících se prý dozvěděla až z projevu expremiéra v Poslanecké sněmovně. Nepřišlo jí ani zvláštní, že se na Farmě někdy objevoval Andrej Babiš, protože tušila, že jí vlastní jeho rodinní příslušníci.

Jelikož Farma v době podání žádosti o dotaci nebyla podle Nagyové propojena majetkově ani jinak s žádnou společností a nepůsobila na žádném trhu, nemohlo dojít k žádnému propojení se skupinou Agrofert.

„Snažila jsem se sdělit vše, co si k dané věci pamatuji,“ uzavírá svou výpověď Jana Nagyová, která odmítla na doporučení svého obhájce odpovídat na otázky soudu.

Po výpovědi obžalovaných přerušil soudce Jan Šott hlavní líčení do čtvrtečních 9.00 hodin.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch uvedl, že ke znaleckým posudkům předloženým obhajobou má výhrady. Více však nechtěl hlavní líčení komentovat.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Soudce Jan Šott hned v úvodu jednání rozhodl o žádosti Babišových právníků Michaela Bartončíka a Eduarda Bruny. Chtěli znovu předvolat znalkyni v oblasti psychologie Jindřišku Záhorskou. Ta spolu s psychiatričkou Gabrielou Leblovou vyšetřovala Andreje Babiše mladšího a společně došly k závěru, že je schopný účastnit se soudního řízení.

Šott ale jejich žádost odmítl. Neshledal to jako důvodné i kvůli tomu, že se již dlouhému výslechu podrobila při minulém projednávání. A soud pokračoval znaleckými posudky v oblasti ekonomie, které dodatečně navrhla obhajoba.

Expremiérův obhájce Michael Bartončík pak ještě navrhl, aby se Babiš mladší podrobil novému znaleckému posudku v oborech psychiatrie a psychologie. Ten by však podle něj měli provést jiní lidé než ten stávající. Soudní senát o tom bude muset ještě rozhodnout.

Soudní finále

Středeční soud na místě sledují desítky reportérů, o jednání je zřejmě největší zájem médií a veřejnosti od začátku procesu. Jestliže půjde ohlášený program podle plánu, může se ještě tento týden přejít k závěrečným řečem.

Projednávání kauzy Čapí hnízdo před soudem totiž pomalu spěje do svého závěru. Na tento týden naplánoval soudce Jan Šott hlavní líčení od středy do pátku. V prosincovém termínu se zdráhal další jednací dny přidat. Rozsudek by pak mohl padnout ještě před prvním kolem prezidentských voleb, které se konají 13. a 14. ledna.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání dotace pro malé a střední podniky.

Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu odmítají, oběma hrozí pět až deset let vězení.

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Vít Kubant, ako, ara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme