Státní zástupce navrhl pro Babiše a Nagyovou podmínky. Verdikt padne v pondělí

  • Soud v kauze Čapí hnízdo spěje ke konci. Verdikt má padnout v pondělí. Státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhl ve své závěrečné řeči Andreji Babišovi s Janou Nagyovou (oba ANO) podmínky a peněžité tresty.
  • Obhajoba ale jakékoliv obvinění odmítla. Podle Josefa Bartončíka, advokáta Nagyové, totiž obžaloba vykazuje školácké chyby.
  • Soudce Jan Šott také hned v úvodu čtvrtečního jednání zamítl všechny tři žádosti obhajoby, a hlavní líčení tak mohlo pokročit do finální fáze.
  • Server iROZHLAS.cz vše sledoval přímo ze soudní síně minutu po minutě v online reportáži.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:35 5. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš u soudu

Andrej Babiš u soudu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhl pro bývalého premiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou tříletou podmínku s odkladem na pět let. Pro oba chce také peněžité tresty, Babišovi navrhl trest ve výši deseti milionů korun, Nagyové 500 tisíc korun.

Všem je jasné, že je to politické stíhání, zakončil Babiš. A žádal, aby u verdiktu nemusel být

Číst článek

Šaroch přednesl závěrečnou řeč jako první, trvala zhruba dvě hodiny. A mimo jiné v ní hájil výpověď Andreje Babiše mladšího. 

Farma Čapí hnízdo také podle něj nesplňovala podmínku malého a středního podniku. Neměla tak získat evropskou padesátimilionovou dotaci, uvedl Šaroch.

Dodal, že bez spolupráce se společnostmi Agrofert a Imoba by nedostala od banky HSBC několikasetmilionový úvěr na stavbu areálu. Babiš měl navíc podle něj k Čapímu hnízdu vždy vztah a o dění kolem něj věděl.

Obžaloba ale podle Josefa Bartončíka, obhájce Nagyové, vykazuje školácké chyby. „Důkazy, jež zdejší soud provedl, jednoznačně vyvrací verzi obžaloby,“ byl přesvědčen Bartončík. Zároveň trval na tom, že se Nagyová nedopustila žádného trestného činu. Před soudem podle něj nebyl proveden žádný důkaz, který by o její vině vypovídal.

Činnost jsem neřídil‚ jsem nevinen‚ vypověděl Babiš u soudu. Nagyová odmítla, že by obcházela pravidla

Číst článek

Závěrečnou řeč měl i Babišův právník Eduard Bruna. Mimo jiné řekl, že jsou v kauze Čapí hnízdo mezery v důkazech, což musí být použito ve prospěch obžalovaného Babiše. Po jeho slovech bylo jednání přerušeno do pátečních 9.00, kdy budou mít poslední slovo i oba obžalovaní.

Andrej Babiš avizoval, že jeho závěrečná řeč bude trvat až tři hodiny. Nagyová odhadla své prohlášení na asi půlhodinu. Soud pak má vyhlásit rozsudek v pondělí, čas ještě upřesní.

Článek pokračuje pod online reportáží.

„Připravuji se, měl jsem to už třikrát rozložené (štosy papírů na stole - pozn. red.), tak budu pokračovat v přípravě. Je toho dost, myslím, že to jsou důležité věci. Uvidíme zítra. Zítra si myslím, že už to skončí a v pondělí rozsudek,“ řekl Babiš novinářům po skončení řeči.

„Nechápu, proč (státní zástupce - pozn. red.) navrhuje vůbec trest. Nechápu vůbec, proč je to před soudem. Žádné důkazy samozřejmě nejsou, nic jsem neudělal,“ odpověděl na otázku, jak vnímá trest navrhovaný státním zástupcem. Jeho advokát Eduard Bruna si naopak myslí, že státní zástupce Šaroch postupuje velmi korektně, když Babišovi navrhuje nízké tresty.

„Na jednu stranu je to velmi slušné od státního zástupce, protože tam je velká trestní sazba a on navrhuje jít pod spodní hranici trestní sazby, to je pět let. Je to od něj korektní. Dělá to proto, že ta záležitost je stará 15 let, dělá to opravdu ze slušnosti. Kdybychom šli podle evropské judikatury, tak by to mělo být zastavené,“ řekl po odchodu ze soudní síně novinářům.

Jaroslav Šaroch ve své závěrečné řeči zmínil mimo jiné podpis Andreje Babiše mladšího na listině o převodu akcií Farmy Čapí hnízdo, o kterém expremiérův syn tvrdí, že není jeho.

„Není důvod v otázce nákupu nebo prodeje akcií Farma Čapí hnízdo pochybovat o pravdivosti jeho svědecké výpovědi,“ zdůraznil Šaroch. „I přes jeho momentální negativní vztah k obžalovanému Babišovi není důvod posuzovat výpověď svědka jako účelovou s cílem někomu ublížit,“ doplnil.

Obžaloba podle Josefa Bartončíka nedokázala, že Farma Čapí hnízdo nebyla malým podnikem. I to je jeden z důvodů, proč navrhuje soudnímu senátu, aby zprostil obžalované všech podezření. 

Soudce Jan Šott také ve čtvrtek zamítl všechny návrhy obhájců. Neuspěli s požadavkem na nový znalecký posudek Andreje Babiše mladšího, doplnění knihy se soukromou korespondencí expremiérova syna ani vyřešení předběžné otázky u Soudního dvora u Evropské unie.

Výpovědi obžalovaných

Obžalovaní Andrej Babiš a Jana Nagyová již ve středu přednesli před soudem své ucelené výpovědi. Navzdory předchozím prohlášením ale odmítli odpovídat na otázky soudu.

Jak se v Česku trestá? Bílé límečky dostávají nejčastěji podmínky, může to ale vést k recidivě

Číst článek

Babiš i ve středu trval na své nevině. „Činnost společnosti Farma Čapí hnízdo jsem neřídil ani neovlivňoval,“ řekl Babiš na svou obhajobu. Opíral se také o některá svědectví, která zazněla před soudem dříve. Dále zpochybnil důvěryhodnost některých soudních znalců, jako například ekonomického experta Vítězslava Hálka.

Zopakoval také, že je přesvědčen, že po celou dobu je to „politicky motivované trestní stíhání“. Podle něj je celá kauza plná absurdit a takzvaných náhod.

„Nikdy jsem nic trestného nespáchal, jsem nevinen,“ ukončil Babiš svůj proslov a na doporučení svých obhájců odmítl odpovídat na otázky soudu.

Finále soudu

Projednávání kauzy Čapí hnízdo před soudem pomalu spěje do svého závěru. Na tento týden naplánoval soudce Jan Šott hlavní líčení od středy do pátku. V prosincovém termínu se zdráhal další jednací dny přidat. Rozsudek by měl padnout ještě před prvním kolem prezidentských voleb, které se konají 13. a 14. ledna.

Nagyová je obžalovaná z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiš pak z pomoci k dotačnímu podvodu.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu odmítají.

Vít Kubant, ako, kth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme