Není zabiják. Obžalovaná učitelka věřila, že je vůdce kutnohorské sekty Richard bůh, tvrdí znalec

Městský soud v Praze pokračuje v hlavním líčení případu smrti Richarda Š. Toho měly podle obžaloby zavraždit dvě jeho stoupenkyně. Ve středu probíhá výslech soudních znalců. Ti se rozcházejí v názoru, zda měly obžalované zachované rozpoznávací a ovládací schopnosti, nebo ne.

Kutnohorská sekta Praha (Aktualizováno: 18:17 6. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodkyně Irena je obžalovaná z vraždy kutnohorského léčitele

Důchodkyně Irena je obžalovaná z vraždy kutnohorského léčitele | Zdroj: koláž iROZHLAS.cz

Předsedkyně soudního senátu Daniella Sarah Sotolářová si ve středu vyslechla znalecké posudky obžalovaných v oblastech psychologie a psychiatrie. Šest znalců vypracovalo celkem tři posudky. Jeden zadala policie ještě v přípravném řízení a dva vznikly na zadání obhajoby. A ve svých závěrech rozcházejí.

ON, náš vůdce: jak fungovala sekta plná psychického nátlaku a teorií o pekle i elfech

Číst článek

Soudkyně si proto všechny znalce sezvala najednou do soudní síně, aby přednesli své závěry, a teprve poté se rozhodne, ke kterému se přikloní.

„Nemohou si do toho navzájem skákat, nemohou se konfrontovat. Mohou si ale prostřednictvím soudu navzájem dávat otázky. Každý každému může položit dotaz, který bude směřovat k doplnění závěrů,“ vysvětlila dozorující státní zástupkyně Jana Murínová.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Jako první promluvil soudní znalec Jaroslav Maxmilián Kašparů. Podle něj se obžalovaná Magdalena obávala dalšího týrání, i proto provedla, co provedla. „Její motivací byl strach,“ uvedl.

„Může se to zdát jako příprava vraždy, že si vše připravila, ale ona to dělala, protože se bála to neudělat. Další roli hrál Stockholmský syndrom, který platí i na oběti domácího násilí,“ je přesvědčen psychiatr Kašparů.

Potřebujete pomoct?

Pokud máte pocit, že vy nebo váš příbuzný prožíváte něco podobného, nevíte si rady, jak se ze společenství vymanit, nebo potřebujete pomoci, působí v Česku několik služeb, na které se můžete obrátit. Existuje Linka první psychické pomoci – má číslo 116 123. Můžete na ni volat odkudkoli zdarma. Pro oběti trestných činů je tu Bílý kruh bezpečí. I na něj je možné se obrátit. Anebo se ozvěte odborníkům z poradny Společnosti pro studium sekt a nových náboženských hnutí na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy.

Druhou znalkyní byla psycholožka Miluše Pixová, která u Magdaleny neshledala žádné patologické poruchy. „Nezjistila jsem u ní posttraumatickou stresovou poruchu, zjistila jsem syndrom týrané osoby. Posuzovaná nechtěla čin provést, ale spíše k němu byla donucená,“ představila svůj závěr. I ona odmítla, že by byla nebezpečná pro veřejnost, doporučila dlouhodobou psychiatrickou léčbu.

Třetím soudním znalcem byl forenzní psycholog Karel Netík. Z výpovědí bývalých členů sekty si myslí, že Richard byl egocentrický, agresivní, podezíravý. Trpěl smíšenou poruchou osobnosti s převládajícími narcistními rysy.

Čtvrtým znalcem byl psychiatr Ilja Žukov, který zpracoval znalecký posudek na druhou obžalovanou učitelku Irenu. I ta podle něj trpěla bludy a věřila naprostým „bizárům“ a považovala Richarda za boha. Odmítl, že by Irena měla motiv k vraždě a vyjádřil se kriticky k závěrům policejních posudků.

Pátým soudním znalcem byl psycholog Slavomil Fischer. I on vypověděl, že obžalovaná Irena trpěla indukovanými bludy.

Šestou znalkyní byla psychiatrička Monika Holečková. „Došla jsem k závěru, že u posuzované se několik měsíců před činem rozvinula duševní porucha – porucha přizpůsobení. Obnáší úzkostné a depresivní příznaky v důsledku vystavení stresu,“ uvedla o obžalované Magdaleně. I ona je přesvědčená, že obžalovaná není veřejnosti nebezpečná, ale doporučila by psychiatrickou péči. „Nezjistila jsem, že by posuzovaná trpěla jakýmikoliv bludy,“ odmítla závěry předchozích znalců.

Holečková vypracovala posudek i na obžalovanou učitelku Irenu. Konflikt v závěrech je opět stejný, zatímco Holečková tvrdí, že Irena bludy neměla, předchozí znalci k takové diagnóze došli. „Z výpovědí nevyplývá, že by trpěla jakoukoliv duševní poruchou,“ uvedla.

Posledním sedmým znalcem, který před soudem vystoupil, byl Jiří Klos z Ústřední vojenské nemocnice Praha. Před soudem popřel, že by Magdalena trpěla závažnou duševní chorobou, své jednání si podle něj uvědomovala.

Vít Kubant, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme