Soud zpřísnil trest za napadení tenistky Kvitové. Žondra by měl za mřížemi strávit 11 let

Olomoucký vrchní soud ve středu zvýšil trest čtyřiatřicetiletému Radimu Žondrovi souzenému pro přepadení tenistky Petry Kvitové v jejím prostějovském bytě, a to z 8 na 11 let. Krajský soud jej původně potrestal za těžké ublížení na zdraví, odvolací soud ve středu na žádost žalobce překvalifikoval jeho jednání na loupež s vyšší trestní sazbou.

Aktualizováno Olomouc (Aktualizováno: 12:15 8. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radim Žondra u olomouckého vrchního soudu | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Žondra ve středu u soudu vinu opět popřel a žádal vrácení případu ke krajskému soudu. 

Podle předsedy soudu Vladimíra Rutara nicméně není o jeho vině pochyb, svědčí o tom řada důkazů včetně výpovědi napadené. Soud přitom poukázal na Žondrovu předchozí trestnou činnost, kde se hájil stejně, a to tím, že byl v osudný den na stavbách.

Případ přepadení Petry Kvitové bude znovu řešit soud. Žalobce chce pro útočníka přísnější trest

Číst článek

„Důvod, proč vnikl do bytu, byl zištný,“ uvedl soudce. Tenistce prý způsobil zranění, se kterým nepočítal, vhod mu proto přišla finanční nabídka napadené, aby byt opustil. „Znakem loupeže je násilí nebo bezprostřední pohrůžka. Obžalovaného jsme proto uznali vinným zvlášť závažným činem loupeže,“ uvedl soudce.

Při ukládání trestu soud přihlédl i k předchozímu trestnému činu, kdy v roce 2013 dostal Žondra sedm let vězení za přepadávání seniorů. „Trest jsme mu proto ukládali v horní polovině zvýšené trestní sazby,“ doplnil soudce.

Trest je souhrnný, zahrnuje i 2,5 roku vězení, jež dostal v roce 2018 za tip lupičům, kteří na jeho základě brutálně přepadli advokáta v Lysicích na Blanensku.

Žondru původně policisté obvinili z vydírání a porušování domovní svobody, krajský soud jej odsoudil za těžké ublížení na zdraví. Žalobce z vrchního státního zastupitelství ve středu žádal překvalifikování na loupež s odkazem na majetkový motiv obžalovaného.

Byl to ten a nikdo jiný, řekla Kvitová. Muž obžalovaný z útoku nyní rekognici zpochybnil

Číst článek

Revize kotle

Napadení se odehrálo v prosinci 2016. 

„Byla jsem v prostějovské bytě, když kolem půl deváté zazvonil zvonek. Měla jsem od osmé do deváté napsáno, že může přijít dopingová kontrola,“ vylíčila tenistka událost.

Mužský hlas u dveří podle ní uvedl, že jde na revizi kotle, Kvitová mu ale řekla, že kotel v bytě nemá. Muž poté podle ní řekl, že jde i kvůli teplé vodě.

„Přes bzučák jsem ho pustila dovnitř, šla jsem mu naproti z bytu. Když vešel za mnou do bytu, řekl, že to tam mám hezký. Já řekla, že mám dvě koupelny, šli jsme do té velké. Chtěl po mně, abych zapnula teplou vodu, tak jsem ji zapnula, v tu chvíli jsem měla nůž na krku zezadu. Popadla jsem ho (nůž) a chytila ho oběma ruka, levou rukou jsem objala i čepel,“ uvedla Kvitová.

‚Byla tam všude spousta krve.‘ Kvitová vypovídala u soudu o přepadení

Číst článek

Útočník poté nůž oddálil, napadená se dostala na zem, tam spadl i mobilní telefon, kterým chtěla psát zprávu. „Křičela jsem, byla všude spoustu krve. Mobil jsem měla na koberci a snažila jsem se ho nahmatat, on se ho snažil oddálit,“ uvedla Kvitová.

Pak vstala a začala se ptát, co po ní útočník chce. Uvedl, že chce čas, Kvitová mu ale řekla, že čas nemá, že potřebuje do nemocnice. Nabídla mu 10 tisíc korun, které si útočník vzal a odešel. Kvitová poté zavolala záchrannou službu a policii.

Žondra od začátku vinu popíral a tvrdil, že v tu dobu byl na stavbě v Napajedlích na Zlínsku. Tvrdil, že neví, kde Kvitová bydlí a že v místě jejího bydliště nebyl.

Po operaci zpátky na kurty

Kvitová při přepadení utrpěla zranění ruky, kterou drží raketu, musela se proto podrobit náročné operaci šlach všech prstů a několika nervů.

Po operaci hrozilo, že už nikdy nevezme raketu do ruky. Sama mluví o „druhé kariéře“. „Šance, že se vrátí na nějakou rozumnou úroveň, byla asi 5 %. Vsadit si na to, že se to povede, tak jste asi milionář,“ řekl Radiožurnálu lékař Radek Kebrle, který Kvitové ruku operoval.

Na kurty se vrátila po pěti měsících a hned druhý turnaj vyhrála: v červnu 2017 na trávě v Birminghamu.

Aktuálně odstartovala novou sezonu. Na turnaji v Brisbane v úterý porazila Rusku Anastasiu Pavljučenkovovou.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme