Soud začal rozplétat možné ovlivnění zakázky v Lánské oboře. Šéf Lesní správy Balák obvinění odmítá

Výslechem obžalovaných otevřel ve čtvrtek Okresní soud v Kladně kauzu údajného ovlivnění zakázky v Lánské oboře. V případu figuruje šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Podle obžaloby zvýhodnil při přípravě a zadání zakázky na zajištění a odvodnění svahů dalšího obžalovaného Libora Tkadlece z firmy Energie - stavební a báňská.

Kladno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Lesní správy Lány Miloš Balák

Balák jakýkoliv zásah do přípravy výběrového řízení odmítl | Foto: Dan Materna/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Zakázka se týkala zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava, a to druhé etapy. Součástí byla i rekultivace. Hodnota zakázky přesáhla 200 milionů korun, ucházelo se o ni pět společností.

Podle trestního zákoníku by v případě prokázání viny a odsouzení za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky obžalovaným mohl hrozit až několikaletý trest.

Šéf Lesní správy Lány Balák je opět stíhaný, policie ho viní za porušení povinnosti při správě cizího majetku

Číst článek

Balák u soudu řekl, že nic nezákonného nespáchal a do přípravy výběrového řízení nezasahoval. Případ je podle něj účelový. Před soudem vypovídal více než půl hodiny. Poté požádal, aby se dalšího soudního projednávání nemusel účastnit, což mu soudce Petr Sedlařík povolil.

Tkadlec při výslechu uvedl, že se projektanti obraceli na něj a ne obráceně. Připustil, že poskytl náměty, ale ne pokyny. V projektu podle něj nebylo nic, co by mohla zajistit výhradně pouze společnost Energie - stavební a báňská.

Právní zástupci obžalovaných u soudu zpochybňovali některé důkazy, například oprávněnost pořízení odposlechů.

Hlavní líčení by mělo pokračovat v listopadu výslechem svědků. „V současné době je hlavní líčení naplánováno tak, aby v listopadu po provedeném zbytku dokazování mohlo dokazování skončit a přikročili bychom k závěrečným řečem a vyhlášení rozhodnutí. Vzhledem k současné situaci a protiepidemická opatření je ale obtížně sestavit přesný harmonogram,“ řekl Radiožurnálu předseda trestního senátu Petr Sedlařík.

Václav Štefan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme