Soud otevřel další případ odběratelů lihu od bosse Březiny, podnikatelé vinu popírají

Před olomouckým krajským soudem stanuli Pavel a Petr Hemžští z Olomouce, podle žalobce jde o odběratele nelegálního lihu od šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny. Otec se synem podle státního zástupce do své likérky přivezli 346 tisíc litrů nezdaněného lihu, škoda na daních je vyčíslena na 88 milionů korun. Před soud je dostala výpověď Březinova bratra Tomáše, který v kauze lihové mafie získal status spolupracujícího obviněného.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek a Tomáš Březinovi. | Zdroj: ČTK

Podle obžaloby muži v letech 2006 až 2010 a poté v květnu 2012 nakoupili od bratrů Radka a Tomáše Březinových přes jejich firmu Morávia-Chem statisíce litrů nelegálního lihu a z toho dále vyráběli lihoviny, aniž odvedli spotřební daň.

Hledáme koronavirus v odpadní vodě, říká česká expertka. Cílem je předpovědět další vlnu nákazy

Číst článek

Se členy lihové mafie, kteří již byli v jiném řízení pravomocně odsouzeni, se podle žalobce Radima Obsta pravidelně scházeli v Lázních Kostelec, kde si vzájemně sdělovali informace ohledně dodávek a plateb. Od Březinů dostávali údajně rady, jak s lihem nakládat, včetně cenných informací ohledně činností celní správy, uvedl Obst.

Obžalovaní a jejich společnost HP premium si tento takzvaný mimobilanční líh nechali dopravit na různá místa v Olomouckém kraji, nejčastěji na odstavnou plochu v Hlubočkách nebo na čerpací stanici ve Velkém Týnci či v Olomouci. Odtud odstavené kamiony s naloženým lihem převezli do likérky v Hlubočkách, kde z tohoto lihu vyráběli lihoviny různého druhu a distribuovali dalším zájemcům, dodal státní zástupce. Hemžští však vinu popírají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme