‚Chtěl vyvolat paniku a strach.‘ Odvolací soud potvrdil podmínku exposlance Volného za šíření dezinformací

Městský soud v Praze potvrdil verdikt nad exposlancem Lubomírem Volným. Během koronaviru ve videích na sociálních sítích tvrdil, že se chystají vraždy pacientů, které by zdiskreditovaly použití léku ivermektin. Soudce Jaroslav Cihlář jeho odvolání odmítl a potrestal ho tak dvouletým podmíněným trestem za šíření poplašné zprávy. „Informace měla vyvolat paniku a strach,“ zdůvodnil. Volný k soudu nepřišel.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidovému srandistovi

lidovému srandistovi | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

„Podle mých informací se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat,“ tvrdil Lubomír Volný na sociálních sítích. Svá tvrzení, která následně rozvinul o to, že jsou do antikampaně zapojeni zkorumpovaní lékaři, odvysílal v březnu roku 2021, tedy v době nouzového stavu kvůli koronaviru.

Peterková dostala za poplašné zprávy podmínku. Její příznivci vylomili dveře, zasahovala policie

Číst článek

Senát Městského soudu v Praze ve středu odmítl odvolání Volného proti prvoinstančnímu rozsudku, který ho potrestal dvouletou podmínkou se zkušební dobou na dva a půl roku. A potvrdil tím dřívější verdikt Obvodního soudu pro Prahu 7

Hlavní líčení proběhlo bez přítomnosti Volného, který se z jednání omluvil. Po zkušenosti s předchozím jednání s Janou Peterkovou byli v budově soudu připraveni policisté k zásahu. Žádný exposlancům příznivec však nepřišel.

Volný má stále za to, že zveřejněná informace byla pravdivá. „To, že se jednalo o menšinový názor, nemůže znamenat to, že se jednalo o lživou informaci,“ zdůvodnila jeho advokátka odvolání a navrhla ho zprostit obžaloby.

Soud má i vychovávat

Dozorující státní zástupce Aleš Cimbala si posteskl nad tím, že se Volný z hlavního líčení omluvil. „Opravdu lituji toho, že se obžalovaný na jednání nedostavil, protože soud nemá jenom trestat, ale i vychovávat,“ řekl.

„Nechápe to, že mu není kladeno za vinu, že se vyjadřoval k léku, ale to spojení toho, že se plánuje nějaké zabití,“ uvedl s otázkou, že pokud tomu věřil, tak proč se neobrátil na policii.

Neregistrovaný lék ivermektin používala k léčbě covidu-19 například brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny. Takové použití ale následně nedoporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Ivermektin se obvykle používá jako antiparazitikum, v Česku není registrovaný.

Volný se dostal do Sněmovny jako kandidát SPD, později hnutí opustil a vystupoval jako nezařazený poslanec.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme