Soud Marka Dalíka do vazby neposlal, bude ho vyšetřovat na svobodě

Lobbista Marek Dalík je po třech dnech strávených v cele na svobodě. Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodl, že není důvod poradce bývalého premiéra Mirka Topolánka umisťovat do vazby. Dalík se tak obvinění z podvodu v kauze údajných úplatků za obrněnce Pandur bude bránit na svobodě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Marek Dalík (archivní foto)

Lobbista Marek Dalík (archivní foto) | Zdroj: ČTK

Jednání soudu trvalo relativně dlouho, téměř dvě hodiny. Velkou část z toho obviněný Marek Dalík popisoval své rodinné a majetkové poměry. Uvedl, že majetek a zázemí má pouze na území České republiky a že tu má i trvalé bydliště.

Soudkyně Marie Korbařová tedy nakonec rozhodla, že není pravděpodobné, že by lobbista mohl uprchnout nebo se skrývat před vyšetřováním. Právě obava z toho, že by Dalík odletěl do zahraničí, kde v poslední době také žije, byla jedním z důvodů, proč policisté lobbistu zatkli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání soudu sledoval reportér Radiožurnálu Petr Sehnoutka

Žalobce se navíc obával toho, že bude obviněný ovlivňovat svědky. Ani to není podle soudu pravděpodobné.

„Ti svědci se měli zdržovat v USA a v Izraeli. Podle soudkyně nebyly ani státním zástupcem předneseny žádné konkrétní skutečnosti, ze kterých by bylo možné dovodit naplnění tohoto důvodu vazby,“ vysvětlila mluvčí obvodního soudu pro Prahu 4 Libuše Jungová.

„Tam žádné dokumenty a důkazy o tom, že by chtěl ovlivňovat svědky, nejsou. Že od okamžiku, kdy ví o tom šetření, uplynuly dva roky a nic takového nedělal,“ potvrdil Dalíkův advokát Tomáš Sokol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Právnička sdružení Veřejnost proti korupci Hana Marvanová se vyjádřila k rozhodnutí soudu

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová rozhodnutí soudu respektuje.

„Je to názor soudu. Náš názor byl opačný. Rozhodně nechci spekulovat, co propuštění obviněného může přinést pro další vyšetřování. To uvidíme v budoucnu,“ řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Stále se ale obává, že by lobbista mohl utéct nebo ovlivňovat svědky. Připomněla také, že státní zástupce může vazbu pro Dalíka navrhnout znovu tehdy, pokud by obviněný nechodil na výslechy nebo jinak takzvaně mařil vyšetřování.

„Samozřejmě, že záleží na chování pana obviněného. V případě, že bychom měli reálně k dispozici určité poznatky, že se chová tak, že by mohl mařit trestní stíhání, není vyloučeno, že bychom k tomu návrhu na základě nových skutečností, které by nastaly, přistoupili znovu,“ uvedla Bradáčová.

Novinářům se vyhnul

Jednání soudu bylo neveřejné. Marek Dalík přijel do justičního areálu v Praze na Míčínkách v policejním antonu a policisté ho dovedli zadním vchodem přímo do jednací síně. Z areálu pak odešel buď služebním východem nebo ho znovu vyvezla policie. Proč tomu tak bylo nikdo neřekl.

Dalík byl zadržen v souvislosti s kauzou nákupu obrněných transportérů Pandur a obviněn z pokusu o podvod. Měl si říct o úplatek půl miliardy korun za to, že zařídí, aby armáda Pandury od rakouské firmy Steyr nakoupila.

Marka Dalíka přivezl k soudu policejní vůz | Foto: ČTK

Nepodařilo se však prokázat, že by při tom ovlivňoval někoho z politiků. Policie proto vychází z předpokladu, že někomu slíbil výhody, které nemohl splnit.

Dalíka policie zatkla v neděli v noci před restaurací SaSaZu v pražských Holešovicích. Zatím je jediným zadrženým v případu, hrozí mu až desetileté vězení.

Marvanová: Co soudce, to názor

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se údajně zdá, že do vazby se v této zemi posílají jen sociální demokraté. Narážel tím na případ Davida Ratha, kterého soud naopak odmítl pustit z vazby.

Právnička sdružení Veřejnost proti korupci Hana Marvanová připouští, že v obou případech se jednalo o závažné podezření z korupce, zdůrazňuje ale, že každý soudce má na věc zkrátka jiný názor. Dovede si prý představit, že v jiném podobném případě by jiný soudce rozhodl rozdílně.

„Pochopitelně, že obviněný může mít zájem na tom se domlouvat s někým, a proto nejčastější na začátku vyšetřování takto závažného zločinu bývá právě vazba koluzní, to znamená nebezpečí, že bude ovlivňovat svědky. Pokud jde o možnost útěku, ve světě je tedy běžné, že se poskytuje nějaká garance, nějaká kauce, která by propadla v případě útěku, nebo je zadržen pas tak, aby osoba nemohla vycestovat,“ přiblížila.

Dalíkův obhájce Tomáš Sokol | Foto: ČTK

V případě Dalíka soud rozhodl, že nebude požadovat žádnou záruku. Podle Marvanové je každopádně dobře, že se protikorupční policie a státní zastupitelství v poslední době zabývají podezřeními, o kterých se už dlouho mluvilo.

„Ještě tady jsou velké rezervy, ale minimálně teď se zesílila ta aktivita a je to v pořádku, ať už to pak před soudem dopadne jakkoliv, protože samozřejmě ctíme presumpci neviny, takže může být potom u soudu rozhodnuto různě. Ale podezření tady jsou a musí se vyšetřit,“ myslí si.

Igor Maňour, Květa Moravcová, Jan Richter, Petr Sehnoutka, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme