Soud poslal do vězení tři manažery vytunelovaného Metropolitního družstva. Rozsudek je nepravomocný

Soud uznal vinnými 19 lidí kvůli údajnému vytunelování Metropolitního spořitelního družstva. Do vězení mají jít tři jeho bývalí manažeři - Daniel Tureček dostal šestiletý trest, dva jeho kolegové mají jít za mříže na pět let. Rozsudek ale není pravomocný, odvolala se proti němu žalobkyně a můžou to udělat i obžalovaní.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle žaloby vytvořili složitý systém, díky kterému peníze družstva zpronevěřili. Peníze z firmy údajně mezi lety 2010 a 2013 vyváděli díky fiktivním úvěrům, které dostávaly například účelově založené firmy. Družstvo pak zkrachovalo. O půjčkách navíc podle státní zástupkyně Daniely Smetanové rozhodovali právě obžalovaní manažeři. Smetanová pro ně proto chtěla tresty mezi devíti a půl a deseti lety.

Škoda za více než miliardu. Policie navrhla obžalovat muže za praní peněz vylákaných z kampeličky

Číst článek

Manažeři ale nakonec dostali tresty nižší, podle soudu se totiž nedopustili zpronevěry, ale jiného trestného činu - konkrétně porušení povinnosti při správě cizího majetku. S takovou kvalifikací ale žalobkyně Daniela Smetanová nesouhlasí.

„Rozhodně si nemyslím, že šlo o pouhé porušování při správě cizího majetku, ale právě o účelové vyvádění finančních prostředků,“ uvedla Smetanová.

Všech 19 obžalovaných se proti rozsudku bude moct odvolat. | Foto: Tereza Chlubná

Za porušování povinnosti při zprávě cizího majetku mohli obžalovaní dostat maximálně osmileté tresty, za zpronevěru by jim hrozilo až deset let vězení.

Advokát dvou obžalovaných manažerů Filip Seifert byl rád, že se jeho klienti - podle soudu - nedopustili zpronevěry. Nebyl ale spokojený s tím, že soud případ překvalifikoval.

„Od počátku řízení k tomu nebyl jediný důkaz a my jsme na to od začátku upozorňovali. Soud nám v tomhle dal za pravdu,“ uvedl Seifert.

Taky všech 19 obžalovaných se proti rozsudku bude moct odvolat. Kvůli odvolání žalobkyně je už teď jasné, že případem se bude ještě zabývat Vrchní soud v Praze. 

Jiří Svatoš, tch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme