Soud možná dnes rozhodne o rozpuštění Dělnické strany

Vláda bojuje proti extrémistům hned na několika frontách. Před Nejvyšším správním soudem obhajuje svůj návrh na rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany a dnes by si už teoreticky mohla vyslechnout rozhodnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Navíc včera a zřejmě i v noci na dnešek policejní detektivové zasáhli právě proti příznivcům Dělnické strany. Policisté podle všeho zadrželi dvě známé postavy ultrapravicové scény, které měly pořádat pochody v českých městech, Milana Hrocha a Richarda Langa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Cakl z občanského sdružení Tolerance a občanská společnost ve Světě o deváté.

Nejvyšší správní soud dnes možná o Dělnické straně už vynese rozsudek. Kabinet stranu podezírá z vazeb s extrémisty. Je ale možné, že soudci poslední plánovaný den jednání případ místo vynesení verdiktu ještě odročí.

Vláda dala soudu ke zvážení řadu důkazů. Soudci prošli například mnoho fotografií z akcí extrémistů, vyslýchali svědky a sledovali videozáznamy. Dělnická strana jakékoli vztahy s extremismem po celou dobu odmítá.

Policie zveřejní podrobnosti zásahu

Policie má také dnes prozradit podrobnosti k dalšímu zatýkání příznivců krajní pravice. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) proti nim znovu zasáhl na několika místech současně.

Zatčení členů Milana Hrocha a Richarda Langa už potvrdili členové tohoto uskupení. Hroch je předsedou krajské organizace Dělnické strany na Vysočině a spolu s Langem pořádali například loňský pochod ultrapravice v Jihlavě, který úředníci rozpustili.

Podle informací médií mohli policisté zasahovat až na pětatřiceti místech v republice. "Policie zřejmě udělala razii kvůli důkazům," domnívá se Ondřej Cakl z občanského sdružení Tolerance a občanská společnost.

Podobný zásah udělal ÚOOZ už loni v říjnu. Tehdy při domovních prohlídkách policisté pozatýkali čtyřiadvacet lidí. Osmnáct z nich pak obvinili z propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka.

Lenka Šumová, Vladan Dokoupil, Tomáš Pavlíček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme