Soud nabízí Romanu Janouškovi přeložení do věznice pro hendikepované

Brněnský krajský soud nabídl lobbistovi Romanu Janouškovi přeložení do věznice pro hendikepované. Jeho žádost o přerušení trestu ze zdravotních důvodů zamítl. Janouškovi podle soudu hrozí stejné zdravotní riziko za mřížemi jako na svobodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Janoušek, soud | Foto: Filip Jandourek

S informací, že soud Romanu Janouškovi nabízí přeložení do vězení pro postižené, přišla jako první Mladá fronta DNES.

Vězeňská služba je schopná pro vězně zajistit výkon trestu v zařízení, které umožňuje umístění trvale pracovně nezařaditelných, to znamená zdravotně hendikepovaných nebo lidí nad 65 let věku. Taková věznice je třeba v Pardubicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud nevyhověl žádosti Romana Janouška o přerušení trestu, nabídl mu přeložení do věznice pro handicapované. Více od Vojtěcha Kovala

„Ty věznice zabezpečují zvýšenou lékařskou péči. Nebo pokud to jsou osoby, které jsou na lůžku, tak mají polohovatelná lůžka. Máme tady i vozíčkáře,“ popisuje mluvčí pardubické věznice Zuzana Janíková.

Hendikepovaní nebo nějak nemocní vězni jsou v těchto zařízeních pod pravidelným lékařským dohledem.

„Odsouzení se každý den můžou nahlásit k lékaři. Buď se můžou nahlásit akutně, což znamená, že mají momentálně nějaký zdravotní problém, anebo mají určité hlásicí dny, kdy můžou s doktorem probrat svůj zdravotní stav,“ popisuje Janíková.

Takto zařazení vězni také nemusí při výkonu trestu pracovat. Jestli Roman Janoušek o přeřazení do věznice tohoto typu zažádá, zatím není jasné. „To nevím, to záleží na něm,“ řekl Radiožurnálu Janouškův právník Vít Široký. Se svým klientem to prý zatím neprobíral.

Jasné není ani to, kvůli jakým zdravotním potížím Janoušek o přerušení výkonu trestu žádal. Soud ve svém rozhodnutí tyto informace začernil. Lobbista už při soudním přelíčení upozorňoval na poranění hlavy, které mu mělo způsobovat zdravotní problémy i v době nehody, za kterou byl odsouzen.

Svou žádost o přerušení trestu Janoušek mimo jiné opíral o neurologické posudky, které ale nakonec soud nebral v potaz. Lékařka, která je vystavila, totiž podle soudu nemá přehled o tom, jaké léčebné možnosti má věznice k dispozici. Soudu se také nelíbilo to, že tatáž doktorka Janouška léčila.

mta, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme