‚Vojenskou techniku ocenit nelze.‘ Někdejší náměstek Šmerda se zastal Parkanové v kauze CASA

Obžalované exministryně obrany Vlasty Parkanové se u soudu zastal její někdejší náměstek Radek Šmerda. Případ se týká nákupu údajně předražených španělských transportních letounů CASA z roku 2009. Šmerda jako svědek vypověděl, že Parkanová nechybovala, když nezadala před nákupem strojů znalecký posudek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Šmerda

Radek Šmerda | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

„Těžko si lze představit cenu v místě a čase obvyklou u vojenské techniky, která se teprve bude vyrábět. To znamená, že je to objednávka na papíře. Těžko si lze představit cenu v místě a čase obvyklou, kdy to byl první nákup letounů CASA v České republice,“ pronesl u soudu Šmerda.

Parkanová uspěla s kasační stížností, hrozila jí pokuta za zveřejnění výpovědí v kauze CASA

Číst článek

„Trvám si na tom, co jsem již pronesl v přípravném řízení, že vojenskou techniku ocenit nelze,“ dodal.

Podle něj Parkanová neměla na nákupu letounů žádný osobní zájem, neobávala se ani toho, že by měla být z funkce ministryně odvolána.

V trestním totiž spisu stojí, že se Parkanová chtěla nákupem letounů zalíbit tehdejšímu premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS), který ji prý chtěl odvolat.

Jedním z dalších svědků měl být i exministr pro lidská práva Michael Kocáb. Opakovaně svědčit nepřišel, soudkyně mu tak udělí pokutu.

Nákup letounů schválila v roce 2009 druhá Topolánkova vláda. Obžaloba tvrdí, že exministryně Parkanová a další obžalovaný Jiří Staněk způsobili státu škodu přes 800 milionů korun. Oba vinu odmítají. Soudní líčení bude pokračovat v listopadu.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme