Soud nařídil obstavit Dbalému Mimozemšťana. Na utajovanou sochu upozornil autor Jaroslav Róna

Soud nečekaně objevil další majetek exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého: nedokončenou sochu od Jaroslava Róny. Na její existenci upozornil během aktuálního soudního procesu sám umělec, který vystupuje v korupční kauze jako svědek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dbalý a Nemocnice Na Homolce (fotokoláž)

Dbalý a Nemocnice Na Homolce (fotokoláž) | Foto: Český rozhlas, Filip Jandourek

Takřka tři roky od startu případu, v němž hraje hlavní roli bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Dbalý, objevil soud dosud neznámou část lékařova majetku. Jde o sochu, za kterou měl exředitel zaplatit celkem přes milion korun. Jenže to nestihl. Ještě před dokončením ho zatkla policie, a tak známému malíři a sochaři Rónovi předal "pouze" přes půl milionu. A protože podle umělce socha Mimozemšťan patří exřediteli Nemocnice Na Homolce, soud už nařídil její obstavení. Róna pak požádal soud, zda by mu ze zástavy Dbalého majetku zapůjčil vzácný obraz Žlutý dým, který od něj lékař koupil za 400 tisíc.

Dbalý, jak sám přiznal před soudem, Rónovo dílo obdivuje. S výtvarníkem se navíc zná ještě z dob studií v 80. letech. "Proto jsem se v tom roce 2012, 2013 a 2014 pídil po možnosti zakoupit jeho díla do interiéru," vysvětloval.

Do Róny investoval statisíce

Do Rónovy tvorby neváhal exředitel elitní nemocnice investovat stovky tisíc. Kromě sochy Mimozemšťan a obrazu Žlutý dým koupil ještě dvě plastiky, celkem mu zaplatil přes 1,2 milionu korun, jak sám umělec vypočítal během výslechu v procesu u Městského soudu v Praze.

'Nevzpomínám si, s Rittigem jsem nejednal.' Exministr Barták musel kvůli kauze Homolka na policii

Číst článek

Nejdražší artikl - sochu v ceně 1,2 milionu korun - však Róna nedodělal, protože Dbalého v červnu 2014 zadržela policie, a nemohl ho tak dál financovat. "Moje dílo bylo vlastně dokončeno, ale zatím pouze v hlíně, protože abych ho mohl dokončit v bronzu, tak bych byl býval potřebovat další peníze z dohodnuté částky. Do současné doby mi bylo na tu sochu vyplaceno celkem 575 tisíc," popsal sochař nedokončený byznys s exředitelem.

Platil hotově

Ačkoliv Dbalý platil vysoké částky, peníze umělci vždy předával v hotovosti. "Prostě řekl, že má hotovost a nevěří bankám nebo já nevím. Já to nezkoumal. On chtěl zhodnotit peníze, které si našetřil," popsal sochař u soudního jednání. Sám Dbalý tvrdí, že nákupy umění platil z peněz zbylých z hypotéky. Podle policie ale jde o peníze z trestné činnosti.

Nedokončená socha nyní leží u Róny v ateliéru. V nejbližších dnech se ji chystá odlít do sádry. "V hlíně se neudrží, ale je víceméně hotová, a v sádře bude mít tu hodnotu vyplacené zálohy, a samozřejmě by bylo možné ji nabízet k prodeji," uvedl umělec. Pro soud pak byla klíčová informace, komu nedokončené dílo patří, zda stále tvůrci, nebo již kupci, tedy exřediteli Nemocnice Na Homolce.

Jaroslav Róna, malíř, sochař a ilustrátor | Foto: Šárka Ševčíková

"Sochu, která je nyní v sádře, vlastní pravděpodobně pan doktor Dbalý," má jasno Róna. Když tato slova zazněla před soudním senátem, začala justice okamžitě jednat. Jelikož je exředitel stíhán za mnohamilionovou korupci, nařídil soud dílo ve statisícové hodnotě obstavit.

"Z výpovědi svědka Róny u hlavního líčení vyšel najevo další majetek obžalovaného. Městský soud v Praze požádal proto 14. 12. 2016 správce majetku, tedy Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby umělecké dílo, sochu mimozemšťana v hlíně, odlitou do sádry, pojal do soupisu movitých věcí," potvrdila Zpravodajskému webu Českého rozhlasu mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Obhájkyně: Sochu nelze zajistit

S rozhodnutím soudu nesouhlasí Dbalého obhájkyně Katarína Kožiaková - Oboňová, socha totiž podle ní lékaři ve skutečnosti nepatří, a nelze ji tak zajistit. "Vlastnictví nedokončeného díla na klienta nikdy nepřešlo. Snaha potrestat, zdevastovat a ponížit ho ještě před pravomocným rozhodnutím soudu o vině, či nevině dosáhla nových rozměrů," uvedla.

Sám Róna tahanice kolem svého díla komentovat nechce. "Nestojím o medializaci v této věci," odmítl dotazy. Avšak s úřadem je již v kontaktu a sochu mu co nevidět předá. "Ohledně sochy Mimozemšťan jsme v jednání s panem Rónou a v současnosti řešíme její uložení," potvrdil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

Zapůjčení vzácného obrazu

Soud v souvislosti se zaplombovaným Dbalého majetkem navíc řeší i nečekanou prosbu, s níž přišel Róna. Požádal, zda by si z Dbalého obstavených věcí nemohl jenu zapůjčit. "V majetku doktora Dbalého je obraz Žlutý dým, který jsem mu prodal. Je docela významný tématem holokaustu a já bych chtěl vědět, jestli by bylo třeba možné, kdybych si ho mohl vypůjčit na výstavy. Já to tak většinou dělám, že když někdo má ode mě nějaké mé dílo, tak že mi ho půjčuje na výstavy, a toto je opravdu významný obraz," přesvědčoval umělec soud.

Předsedkyně senátu Silvie Slepičková sochaři slíbila, že žádost zváží. Zda o ní již rozhodla a jak, není jasné. Obraz nicméně dosud leží v depozitáři úřadu pro věci majetkové. "Informaci o tom, že pan Róna požádal soud o zapůjčení obrazu Žlutý dým na výstavu od soudu, zatím nemáme. V případě, že soud povolí obraz zapůjčit, ho panu Rónovi předáme," upřesnil mluvčí Ležatka.

Obraz Žlutý dým Jaroslava Róny | Foto: Jaroslav Róna

Exředitel Nemocnice Na Homolce se před soudem s dalšími zpovídá z manipulace se zakázkou na digitalizaci chorobopisů a z nákupu Leksellova gama nože. K soudu navíc míří i druhá větev kauzy Nemocnice na Homolce, kde měl Dbalý a další tunelovat zdravotnické zařízení pomocí poradenských zakázek.

Obstavili mu celý majetek

Podle státního zástupce Zdeňka Matuly se jen u zakázky na digitalizaci Dbalý nezákonně obohatil o 25 milionů korun, proto mu policie obstavila celý majetek v hodnotě 50 milionů korun. Exředitel Nemocnice Na Homolce si na něj podle státního zástupce nemohl vydělat, do obžaloby v první větvi kauzy Matula napsal, že 90 procent Dbalého majetku pochází z trestné činnosti.

Lékař se nicméně brání tím, že se ničeho nekalého nedopustil. Na majetek si s manželkou společně vydělali, Dbalý měl prý navíc nemalé příjmy z obchodů se starožitnostmi a známkami.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme