Soud nechce obnovit proces s Jaroslavem Liznerem

Bývalý šéf Centra kuponové privatizace Jaroslav Lizner dnes neuspěl se žádostí o povolení obnovy svého procesu, nejznámější korupční aféry 90. let. Obvodní soud pro Prahu 7 neobjevil žádnou skutečnost, která by svědčila o tom, že byl odsouzen neprávem. Proti verdiktu je možné podat stížnost k odvolacímu městskému soudu. Lizner šel před osmi lety do vězení za úplatkářství a zneužití pravomoci veřejného činitele. On ale trvá na své nevině a usiluje o nový proces. Podle jeho hlavního svědka - bývalého policejního důstojníka Ondřeje Hocha - dostala Liznera do vězení policejní provokace, kterou ze msty zorganizoval podnikatel a policejní agent Luboš Sotona. Policie pak obstarala 8 milionů korun a při jejich přebírání Liznera v říjnu 1994 zatkla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Soud zamítl žádost o obnovu procesu bývalého šéfa kupónové privatizace Jaroslava Liznera. Lizner byl odsouzen k šesti letům vězení za převzetí úplatku 8 milionů korun, který nastražila policie. Soud došel k názoru, že žádný ze svědků ani předložených důkazů nezměnil postavení Liznerovy osoby v celé transakci. Sám Lizner dál trvá na své nevině. "Nevím, co bych k tomu měl dodat. Zjevně v tomto státě nemám právo na spravedlivý soud."

Sotona tvrdí, že si na něm Lizner úplatek vynucoval. Ten ale tvrdí, že nešlo o úplatek, ale o zálohu na nákup akcií. "Samozřejmě když tvrdili, že jsem žádal úplatek a tvrdili, že to nahrávali, tak jsem požádal, ať to předloží. Nepředložili nic. Podstatné je, že na těch schůzkách jsme byli tři. Já tvrdím něco jiného a pan Sotona tvrdí něco jiného. Mimochodem nikdy nevysvětlil, za co měl být ten úplatek."

Podle bývalého policejního důstojníka Ondřeje Hocha dostala Liznera do vězení policejní provokace, kterou ze msty zorganizoval podnikatel a policejní agent Luboš Sotona. Hlavním svědkem obhajoby byl bývalý policejní agent Ondřej Hoch, podle kterého se Lizner stal obětí policejní povokace. Soud ale jeho výpovědi neuvěřil a ohodnotil ji jako výpověď zhrzeného policisty, který musel odejít ze služby. Liznerův obhájce Ivan Krutský se nevzdává: "Naše další kroky budou jednoduché, budeme podávat stížnost proti tomuto usnesení. Budeme operovat svým názorem na věc, který je jiný než názor soudu. Budeme navrhovat provedení ještě dalších důkazů."

Bývalý šéf protikorupčního útvaru Jan Šula tvrdí, že policie pracovala tak, jak měla. "Byla to operativní práce, která trvala déle než jeden den, kdy byl pan obžalovaný zadržena nemám co měnit na svém názoru, že to byla dobře zadokumentovaná práce policie a na základě toho byl pak pan Lizner obžalován."

Jak to bylo?

Jaroslav Lizner byl v roce 1996 odsouzen za zneužití pravomoci veřejného činitele a úplatkářství k šesti letům vězení za to, že měl z rukou Sotony převzít osmimilionový úplatek za zprostředkování prodeje akcií Klatovských mlékáren. Peníze zajistila policie, proti Liznerovi kromě Sotony svědčila i jeho tehdejší družka Zuzana Jiravová. V prosinci 1998 byl Lizner podmíněně propuštěn z českobudějovické věznice, kde strávil více než polovinu trestu. Lizner celou dobu trvá na své nevině a žádá nový proces. V jeho prospěch celou dobu hovoří podnikatel Karel Pech, který se také účastnil inkriminované schůzky v říjnu 1994 v pražské restauraci Asia, kde měl Sotona předat za asistence policie a dalších dvou podnikatelů Liznerovi údajně požadovaný úplatek. Zásadní zvrat v případu ale nastal nastal až loni, kdy promluvil bývalý tajný policejní agent Ondřej Hoch. Korunní svědek Sotona, který údajný korupční případ nahlásil policii, si podle Hocha vše vymyslel. Hoch tehdy Sotonu prověřoval jako policejního informátora a předkládal o jeho krocích podrobné zprávy. Hoch tvrdí, že Liznerovo zatčení zmanipuloval Sotona spolu s několika tehdejšími pracovníky ekonomické kontrarozvědky. Později změnila výpověď i bývalá Sotonova družka Jiravová a postavila se za Liznera. Prohlásila, že ji Sotona k svědectví přinutil násilím. Jiné soudy mezitím Sotonu poslaly do vězení podvody, daňové úniky a loupeže na osm let. Sotona se k soudům nedostavuje a policie na něj proto vydala zatykač.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme